Svátek má: Zdislava

Politika

Velikost textu:

Nulandová si udělala z války na Ukrajině „rodinný byznys"!

Nulandová si udělala z války na Ukrajině „rodinný byznys"!

Náměstkyně ministra zahraničí Victoria Nulandová má osobní zájem na zachování občanské války na Ukrajině a na konfrontaci mezi Ruskem a Spojenými státy, tvrdí Robert Parry v ostře laděném článku.

Victoria Nulandová, US department pro Evropu
27. března 2015 - 18:01

Novinář připomíná, že se osobně ujala aktivní role při „změně režimu" v Kyjevě. Autor se domnívá, že Nulandová a její manžel, historik a novinář Robert Kagan, si na válce založili podivný obchodní model, píše na portálu Consortiumnews.

Náměstkyně ministra Victoria Nulandová a její manžel, historik a novinář Robert Kagan, uspořádali skutečný „rodinný podnik" pro podněcování války, tvrdí zakladatel nezávislého informačního servisu Konsorcia nezávislé žurnalistiky (CIJ) Robert Parry. Systém, kterým manželé provozují, je velmi jednoduchý – Nulandová pomohla „rozpoutat ozbrojený konflikt na Ukrajině, a pomohla vyvolat novou studenou válku s Ruskem" a Kagan následně začal požadovat po orgánech Spojených států na zvýšení výdajů na armádu USA, aby mohly účinně reagovat na tyto nové hrozby, uvedl novinář. Oba pak ze vzniklé situace profitují.

V pátek se Kagan obrátil na stránkách The Washington Post na republikány v Kongresu a vyzval je,  aby využili svého vlivu a dosáhli zrušení omezení vojenského rozpočtu USA, poznamenal Parry. Kagan si dokonce dovolil  obvinit americké konzervativce z pokrytectví, a tvrdil, že ti, kdo sice používají tvrdou rétoriku, ale nespěchají ukázat „politickou odvahu" a skutečně bojovat proti rozpočtovým omezením, a když se ukáže, že je třeba za tuto rétoriku zaplatit. Takže, být statečný podle Kagana znamená - znovu „nalít další miliardy do amerického vojensko-průmyslového komplexu," vysmívá se Parry.

Možná se dalo vyhnout ukrajinské krizi, pokud pokud by se neobjevila Victoria Nulandová, míní autor. Byla to zejména ona, která vynaložila „mimořádné úsilí", aby zajistila, že na Ukrajině dojde ke „změně režimu": osobně vyzvala hlavních ukrajinské podnikatele a politické aktivisty, aby se bránili proti nově zvolenému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi, a prohlásila, že Spojené státy investovaly do „evropských aspirací" Ukrajinců 5 miliard dolarů a dokonce rozdávala sušenky na Majdanu.
 
Když Vladimir Putin, který byl revolucí na Ukrajině „zaskočen", začal reagovat na události v zemi, což nakonec vedlo k oddělení Krymu od Ukrajiny a jeho začlenění do Ruska, americké  ministerstvo zahraničí zahájilo proti němu propagandistickou kampaň, tvrdí Parry. „Bez jakéhokoli důkazu" ale ministerstvo přesvědčilo „naivní" média v USA, že „za krizí na Ukrajině z nějakého důvodu stojí za ruský vůdce" a jeho hlavním cílem je „invaze do Evropy“. No a poté, co Kyjev začal svoji „brutální protiteroristickou operaci v jihovýchodní části země", Nulandová a další neokonzervativci začali požadovat od orgánů USA, aby přijaly ekonomické sankce a poskytovaly ukrajinskému režimu zbraně.
 
Současně s tím, se manžel Nulandové zabýval propagandistickou válkou ve Spojených státech. V květnu 2014 Kagan publikoval v časopisu New Republic článek s názvem „Velmocí do důchodu nechodí",  v němž kritizoval prezidenta Baracka Obamu za jeho „slabost", která, jak tvrdil, vyprovokovala Kreml k „agresi". Článek měl takový vliv na hlavu státu, že upravil svůj projev, který měl k absolventům vojenské akademie, a dokonce pozval Kagana na oběd do Bílého domu, zdůrazňuje mírně konsternovaný Parry. Mezitím americké noviny uvedly, že Nulandová často upravuje články manžela, a zejména pracovala nad tím samým článkem publikovaném v The New Republic, uvedl autor.

Steven Cohen: V USA vypukl zoufalý boj okolo Minsku 2
 
Ve své kampani „chránit zájmy války" pokračuje Nulandová i dnes, zvláště „vždy, když Ukrajině hrozí mír", ironicky píše Parry. Německá média nedávno zveřejnila zápis jejího rozhovoru s nejmenovanými americkými činitelů, v němž Nulandová velmi nelichotivě  mluvila o mírové iniciativě německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Françoise Hollanda a vyzývala k „rétorickému boji" proti Evropě (Nulandová má navíc přezíravý pohled na Evropskou unii, viz její výrok "Fuck the EU" - pozn. red.). A oblíbenci Nulandové - premiéru Arseniji Jaceňukovi se podařilo tento týden torpédovat dohodu z Minsku -  ukrajinské úřady odmítají jakékoliv jednání, a ve skutečnosti požadovaly, aby se „rebelové" vzdala a nechali, aby na jejich území zorganizoval Kyjev své volby, zdůraznil autor. Pokud tento požadavek bude nakonec zakotven v zákoně, bude občanská válka na Ukrajině pokračovat - a bude pokračovat i studená válka mezi Washingtonem a Moskvou, což umožní americkému průmyslnííkům vydělat hodně peněz, dospěl k závěru Parry.
 
Nicméně na „otevírání peněženek amerických daňových poplatníků" nejsou jen Kagan a Nulandová – do tohoto podnikání se zapojili další odborníci, politologové a novináři s neokonzervativními názory. Mezi nimi i bratr Roberta Kagana, Frederick, který pracuje pro American Enterprise Institute (AEI), výzkumné centrum pravicového křídla. Jeho manželka Kimberly řídí jiné podobné centrum, nesoucí název „Ústav vojenských studií“.
 
„Jinými slovy, rodina Kaganů má téměř soběstačný, cyklický byznys model: pracují v kuloárech vlády, rozpoutávají a podporují války, a zároveň prostřednictvím svých organizací poskytují publicistické články v médiích k ovlivnění veřejného mínění, jež podporují zvýšení vojenských výdajů - no, a pak sbírají  granty a jiné druhy financování od  vděčných vojenských společností,“ uzavírá Parry.

(kou, prvnizpravy.cz, consortiumnews.com, foto: arch.)