Svátek má: Filip

Politika

Velikost textu:

Ukrajinský historik: Bandera a OUN se podíleli na genocidě Židů a Poláků

Ukrajinský historik: Bandera a OUN se podíleli na genocidě Židů a Poláků

Známý ukrajinský historik Jaroslav Hrycak řekl, že Stepan Bandera a příslušnící OUN-UPA nejsou ti praví jako sjednotitelé Ukrajiny, během druhé světové války se tito ukrajinští nacionalisté podíleli na genocidě Židů a Poláků.

Takhle oslavují Stepana Banderu na zápasě Ukrajiny
3. února 2017 - 01:11

Během přednášky k novinářům na Ukrajinské katolické univerzitě ve Lvově, známý ukrajinský historik Jaroslav Hrycak řekl, že v historii Ukrajiny by měli hledat takové znaky a osoby, které budou skutečně spojovat Ukrajince v celé zemi. Podle něj takovým symbolem Ukrajiny by mohl být hejtman Bohdan Chmelnický.

Polský historik: Ukrajina bude muset projít denacifikací!

„Jednostranná likvidace komunismu na Ukrajině není spravedlivá. Odsuzujeme sovětský totalitní režim, ale nemluvíme o nacionalismu, který byl také totalitní ideologií. Ukrajinští nacionalisté se podíleli na genocidě Židů a Poláků během druhé světové války. A na to nesmíme zapomenout,“ uvedl  známý historik.

Podle sociologického průzkumu nemůže Stepan Bandera a OUN být sjednotitelem všech obyvatel Ukrajiny, je přijímaný na západě Ukrajiny, ale zbytek Ukrajiny ho neuznává. Jeho hodnocení je nejednoznačné, je to zrádce i hrdina. Obdobně hodnocenou postavou je i Ivan Mazepa, ukrajinský hejtman, účastník bitvy u Poltavy. Ani ten není v očích Ukrajinců ideální sjednotitel národa.


Hrycak je přesvědčen, že Ukrajinci se musí shodnout na osobě, která bude stejně kladně přijata po celé zemi. Podle jeho názoru, téměř ideálním řešením může být kozácký hejtman Bohdan Chmelnickij.

„On je přijatelný jak pro ukrajinskou část země, tak pro rusky mluvící populaci," uvedl Hrycak.

Chmelnickij byl populární v éře  SSSR, jako ten  kdo "začal válku za osvobození obyčejných Ukrajinců od polského útlaku“. Z ukrajinského pohledu Chmelnický představuje národního hrdinu, někteří jej vnímají dokonce jako otce ukrajinské vlasti.

I přes toto veskrze pozitivní vnímání Chmelnického odkazu se na Ukrajině najdou jeho odpůrci a kritici. Nejčastěji kritizovaným krokem Chmelnického bylo jeho uzavření spojenectví s Ruskem, které bylo některými Ukrajinci vnímáno jako pohroma pro budoucnost země. Naproti tomu je Poláky Chmelnický vnímán spíše negativně.

Hrycak také zmínil další jména, a to z oblasti kultury, která by mohla  sjednotit Ukrajince:  Taras Ševčenko, Ivan Franko a Lesja Ukrajinka..

(rp,prvnizpravy.cz,kresy,foto:arch.)