Svátek má: Filip

Zprávy

Velikost textu:

Cicero: Německo zapomíná na genocidu Leningradu, což je fatální chyba!

Cicero: Německo zapomíná na genocidu Leningradu, což je fatální chyba!

Při 75. výročí prolomení blokády Leningradu v Německu se na státní úrovni nekoná žádná oficiální pamětní událost, upozornil německý časopis Cicero.

Genocida v Leningradu
28. ledna 2019 - 10:15

A je to fatální chyba, je přesvědčen autor článku, protože napjaté vztahy mezi Západem a Východem nejsou důvodem k zapomenutí na jeden z nejvážnějších válečných zločinů v Německu během druhé světové války.

27. ledna si Rusko připomnělo 75. výročí prolomení blokády Leningradu, uvedl Cicero. Byla to „největší demografická katastrofa, kterou město zažilo v dějinách lidstva", zdůraznil Cicero. Leningrad byl obklíčen 872 dnů. Celý tento čas obyvatelé hladověli. V důsledku toho zemřelo zhruba milion civilistů. A toto číslo je dvojnásobkem počtu obětí bombardování spojeneckých sil ve Třetí říši.

Přičem německé vojenské vedení od počátku neplánovalo, že by obyvatele města přežili toto obléhání. Vůdce nacistického Německa Adolf Hitler se chstal srovnat se zemí Moskvu a Leningrad. Wehrmacht dostal příkaz, aby zabránil pokusům civilistů opustit město. Němečtí piloti museli bombardovat sklady s potravinami, továrny a vodní stanice. Současně německé vedení si dobře uvědomovalo rozsah katastrofy. To dokládají záznamy v denících hlavního propagandisty nacistického Německa Josepha Goebbelse.
 
Navzdory dlouhotrvajícímu názoru v Německu, kapitulace nikdy nemohla  Leningrad zachránit. Německá armáda to nevyžadovala, protože přeživší neměli co jíst. Takže osud města byl zpečetěn, konstatovala publikace. „Obléhání Leningradu bylo unikátní událostí v historii, protože do té doby nebyla nikdy vyloučena možnost dobýt město a úmrtí jeho obyvatel hladem nikdy nebylo součástí plánu."
 
Ale nacistická propaganda byla konfrontována s úkolem ospravedlnit hladovění Leningradu, pokračovala publikace. „Jsme znepokojeni skutečností, že tragédie tohoto města bude muset být ospravedlněna před světovou komunitou. Ale bolševici nám hodně pomohli. Oni sami celému světu vytroubili trýznili, že chtějí bránit město do posledního člověka. Takže zodpovědnost za důsledky padá na ně," napsal Goebbels. Rovněž nařídil, aby vytiskl v cizím tisku a také se rozhodily letáky nad Leningradem a vyprávěl o situaci města, aby poskytl Německu „alibi".
 
Události v Leningradu od hladomoru se tak postupně změnily v „obvyklé obléhání". Až do 80. let západní historici odmítli připustit, že jde o válečný zločin. V Sovětském svazu byla na druhé straně historie obhajoby města proti fašistickým útočníkům heroizována, takže žádná ze stran nehovořila konkrétně o „genocidě" obyvatel Leningradu.


Historici dnes souhlasí, že „po holocaustu byla blokáda Leningradu v době druhé světové války největším činem genocidy v Evropě". Toto hodnocení dávají historici ve Spojených státech i v Německu. Ale teprve v roce 2001 se lídr Spolkové republiky Německo - tehdejší kancléř Gerhard Schröder - zúčastnil oficiálních pamětních akcí v den prolomení blokády Leningradu. Dne 27. ledna 2014 ve svém dopise šéfovi Kremlu Vladimíru Putinovi napsal exprezident Německa Joachim Gauck: „Německo si uvědomuje svou historickou odpovědnost za utrpení, které způsobilo obyvatelům Leningradu, a také krutosti, kterou v boji projevili vojáci, bojové jednotky a skupiny SS.“
 
Dnes však v Německu na úrovni státu k 75. výročí obléhání Leningradu neexistují žádné akce. Je zřejmé, že napjaté vztahy mezi Západem a Východem nepomáhají je organizovat, ale není to důvod, proč zapomenout na jeden z nejvážnějších válečných zločinů v Německu, zdůraznil autor článku. Je  to "fatální chyba". Nesmíme zapomínat, že „předpokladem usmíření slouží paměť na to, co se stalo", uvedl citaci německého historika Christiana Streita.

Zatímco v Německu by na Leningrad nejraději zapomněli, v Rusku je to pochopitelně naopak a vzkaz je jasný.

Putin: Nacistům Leningrad nikdy neodpustíme!

Nacistům, kteří chtěli vyhubit obyvatele Leningradu během Velké vlastenecké války, nebude nikdy odpuštěno, řekl ruský prezident Vladimir Putin.

„Není a nebude odpuštění pro nacisty, kteří se rozhodli zlomit nepřístupné město cynickým vyhladověním, úmyslným a záměrným vyhlazováním stovek tisíc civilistů," řekl Putin k 75. výročí prolomení blokády Leningradu.


Zdůraznil, že „podle plánu nepřítele měl Leningrad celkově zmizet z povrchu země. Ale nebylo mu dáno, aby pochopil, že je nemožné dobýt Leningraďany, že se nikdy nevzdají svého rodného města, své vlasti. A tato výše hrdinství obyvatel obléhaného města, těch, kteří stál na hranici Leningradu, jejich duchovní síla je největším příkladem oddanosti vlasti," dodala hlava ruského státu.

Ruský prezident Vuvedl, že zrušení blokády Leningradu zůstane navždy velkou událostí jak pro Rusko, tak pro celý svět a člověk nikdy nezapomene na to, co se stalo v Leningradu.

„Utrpení a oběti obyvatel Leningradu nelze měřit,“ zdůraznil. „Ano, samozřejmě, musíme žít v přítomnosti, současnosti a budoucnosti, ale nemůžeme zapomenout na to, co se stalo v Leningradu. Nikdy," zdůraznil ruský vůdce.

Oslavy prolomení blokády Lenngradu od nacistiského oblíčení se odehrávají na pozadí podivného a pro Rusy nepřijatelného pohledu německého tisku. V novinách Süddeutsche Zeitung vyšel článek, že oslavy nejsou vhodné, protože má jít o paměť obětí této tragédie. Ovšem poznámka, že se nejednalo o hrdinství obyvatel oblíčeného města, ale jen proté přežití, doslova vyvolala v Rusku bouři.

(kou, prvnizpravy.cz, cicero.de, ria.ru, foto: arch.)