Svátek má: Jindřich

Zprávy

Velikost textu:

Kolínská policie byla tentokrát důkladná, konrolovala stovky „Nafri“

Kolínská policie byla tentokrát důkladná, konrolovala stovky  „Nafri“

Kolínská silvestrovská noc byla na rozdíl od té loňské, kdy tehdy došlo ke stovkám sexuálních útoků, klidná, bezpečnostní složky se důkladně připravily.

Ilustrační foto
2. ledna 2017 - 21:23

„Tak jako před rokem i nyní přijely do Kolína nad Rýnem stovky Severoafričanů, ale kontroly byly důkladné a podařilo se zabránit trestným činům,“ uvedl na tiskové konferenci šéf kolínské policie Jürgen Mathies.

„V ulicích hlídkovalo zpočátku 1500 policistů, ale vzhledem k příchodu velkého množství agresivních mladých mužů se jejich počet zvýšil na 1700. Ti prověřili totožnost 650 osob, přičemž šlo téměř výhradně o osoby pocházející ze severní Afriky,“  řekl Mathies.

V rámci zásahů policisté vykázali z veřejných prostranství 190 osob a 92 lidí vzali do vazby. Dalších 27 osob bylo zadrženo dočasně. Zaznamenaných bylo deset sexuálních deliktů.

Mathies odmítl obvinění, že policie zasahovala cíleně na základě etnických aspektů. Prvořadé bylo podle něj chování těchto mužů.

"Drtivá většina se chovala tak, že hrozilo spáchání trestné činnosti," uvedl Mathies s tím, že tomu bylo zabráněno. Zdůraznil, že byli důkladně kontrolováni i Němci.

Erotické hrátky v Kolíně vyděsily německou vládu

Nafri
Kolínská policie byla kritizována za používání slova  „Nafri“. Na twitteru kolínské policie se objevilo sdělení: „právě kontrolujeme stovky „Nafri“.


"Slovo Nafri obecně označuje jednotlivce, kteří patří do severoafrického spektra," uvedl nejmenovaný policejní mluvčí pro Der Spiegel.

Mluvčí objasnil, že slovo „Nafri“ neznamená explicitně označení pro pachatele trestného činu, týká se obecně lidí konkrétního původu.

Slovo „Nafri“ bylo použito na twitteru kolínské policie z úsporných důvodů, dodal mluvčí, ale nechtěl uvést o jakou specifikaci jde, zda jde o barvu pleti, účes nebo oděv.

"Jaký je vlastně rozdíl mezi Nafri a černochem?" ptal se na twitteru německý komik Jan Böhmermann, přičemž použil slovo "Neger".

(rp,prvnizpravy.cz, welt,foto:arch.)