Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

SZ: Největším Putinovým soupeřem ve volbách je sám Putin

SZ: Největším Putinovým soupeřem ve volbách je sám Putin

Hlavním problémem Vladimira Putina v nadcházejících prezidentských volbách nejsou konkurenti, ale on sám protože nesplnil své dřívější sliby, země je stále v krizi, Rusové mají stále nízké mzdy a důchody.

Vladimir Putin, ruský prezident
6. února 2018 - 07:20

Stát ale také ukázal, že je schopen zmobilizovat masy. Lidé se shromáždili na podporu Vladimira Putina, který, pokud počítáme i dobu, kdy byl premiérem, je u moci již déle než sovětský vůdce Leonid Brežněv.

Ze sedmi kandidátů, kteří se zúčastní prezidentských voleb, by nikdo neměl získat více než 9% hlasů, uvedly německé noviny Süddeutsche Zeitung. Rusové obecně jsou si vědomi, že pouze Vladimir Žirinovskij v posledních dvou desetiletí ukazuje politiku aktivní a populistickou. Na rozdíl od něj voliči Xenije Sobčakové, dcery bývalého starosty Petrohradu, ji znají jako moderátorku televizní show. Komunisté nominují podnikatele Pavla Grudinina, ředitele zemědělského holdingu „Lenin“, který se tak stále jmenuje, ač je žízeň podle kapitalistických pravidel.

"Putinův největší problém je on sám," tvrdí Süddeutsche Zeitung. Jak vysvětluje článek, na jedné straně neexistují žádné konkrétní úspěchy. Ekonomika stále stagnuje, lidem klesají mzdy už mnoho let,  a to i podle oficiálních čísel. Neexistují ani vyhlídky na budoucnost: vše, co Putin opakovaně  slibuje voličům, slíbil už dříve. Jedná se o slušné platy a důchody, zlepšení zdravotní péče a zbavování se závislosti na plynu a ropě, píše autor článku.

"Pokud během 18 let nedošlo k plnění těchto slibů, proč by se to mělo stát nyní?" ptá se německý novinář.


Na druhé straně, Putin je velmi populární mezi Rusy, které si koupil na vlně vlastenecké vzestupu kvůli „záboru“ Krymu a střetu se Spojenými státy. Tyto události zvýšily rating stávajícího ruského prezidenta na 80%. Ale pokud neexistuje žádná alternativa k Putinovi a výsledek voleb je předurčen, pak kdo půjde do volebních místností? Experti v Kremlu si měsíce lámal hlavu nad tímto dilematem a nakonec se rozhodli uspořádat celonárodní oslavy v rámci „Rusko v mém srdci“, která zahájí kampaň, přestože oficiálně nikdo nebude protikandidát, píše německý tisk.

Soudržnost a ochrana proti vnějšímu nepříteli - hlavními aspekty krátkého filmu, je uvedeno u příležitosti oslav a obsahuje záběry Jurije Gagarina, vítězství v bitvě o Stalingrad před 75 lety, vítězství     na olympijských hrách v Moskvě v roce 1980 a v Soči v roce 2014, vlastenecké slogany a přechod na zimní olympijské hry v Pchjongčchang a bez slova doping. Podle ruské strany byli ruští sportovci příliš silní a získali příliš mnoho medailí - proto nejsou připuštěni na olympijské hry.

(rp,prvnizpravy.cz,süddeutschezeitung,foto:arch.)