Svátek má: Dobroslav

Zprávy

Velikost textu:

V Kazachstánu šlo nejen o totální povstání, ale i o pokus o převrat

V Kazachstánu šlo nejen o totální povstání, ale i o pokus o převrat

Velikost krize v Kazachstánu překvapila mnohé, včetně mě. Někteří porovnávali, co se stalo s Euromajdanem v Kyjevě, ale to je velmi špatné srovnání.

Ilustrační foto
10. ledna 2022 - 07:20

Je to špatné srovnání, už jen proto, že Euromajdan se odehrál na jednom náměstí jednoho města, zatímco násilné povstání (protože to bylo!) v Kazachstánu začalo v západních oblastech, ale rychle rozšířila do celé země (což je obrovské). Už jen podle samotného rozsahu povstání (asi 20 000 dobře organizovaných a vycvičených bojovníků po celém kraji) a jeho extrémního násilí (policajti jim usekli hlavy!), bylo docela zřejmé, že to nebylo něco spontánního, ale něco pečlivě připravené, organizované a následně provedené. Způsob, jakým povstalci okamžitě zaútočili na všechny televizní stanice a letiště, zatímco větší davy ničily ulice a rabovaly obchody,Ed Luttwak by to schválil !

Pro mě je to mnohem podobnější tomu, co se stalo v Sýrii ve městech Daraa, Homs, Hama, Aleppo, Damašek a mnoha dalších.Přiznám se, že moje prvotní reakce byla také „wow, jak mohly kazašské a ruské zpravodajské služby minout všechny indikátory a varování, že tak obrovské povstání bylo pečlivě připraveno a má vybuchnout?“. Pak přišla zpráva, že prezident Tokajev se obrátil na Organizaci smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO), která byla až dosud spíše ochablou organizací, a ten samý večer Rusko zahájilo vzdušný most k přesunu sil do Kazachstánu, včetně 45. gardových samostatných speciálních sil. brigáda, 98. gardová výsadková divize a 31. gardová výsadková útočná brigáda. Ruské vojenské transportéry také přepravovaly malé kontingenty arménských, kyrgyzských a tadžických speciálních sil. Nejzajímavější je, že Bělorusové vyslali také jednu posílenou rotu ze své elitní 103. samostatné gardové výsadkové brigády(to je slavná Vitebská výsadková divize, jedna z nejlepších sovětských výsadkových divizí). Vzhledem k současnému napětí se Západem ohledně Ukrajiny mi rychlost, s jakou byly tyto síly vyslány do Kazachstánu, naznačovala, že jde jednoznačně o připravený krok.

Jinými slovy, Rusové měli alespoň předběžné varování a byli plně připraveni . Pokud ano, pochybuji, že něco řekli svým kolegům z CSTO, snad s výjimkou Bělorusů.

To, co se právě stalo v Kazachstánu, bylo jak totální povstání, tak i pokus o převrat. Existují drtivé důkazy, že Rusové si byli vědomi toho, co přichází, a dovolili, aby se chaos zhoršil natolik, že Tokajevovi dali jedinou možnou možnost: apelovat na intervenci CSTO. Extrémní rychlost ruské vojenské operace všechny překvapila a žádná ze stran zapojených do tohoto povstání a převratu (USA, Takfiris a Turci) neměla čas zareagovat, aby zabránila rychlému nasazení (extrémně) bojeschopných sil, které pak umožnily kazašským vojenským a bezpečnostním silám přeskupit se a přejít do útoku. Po pašinském „řádu“ byla tato operace CTOS krásná, karmická, třešnička na dortu.

(rp,prvnizpravy.cz,thesaker,foto:arch.)
Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
55%