Svátek má: Monika

Regiony

Velikost textu:

Kancléře Metternicha připomene výstava na zámku Kynžvart

Kancléře Metternicha připomene výstava na zámku Kynžvart

Národní památkový ústav (NPÚ) za podpory Ministerstva kultury ČR zahájil v sobotu 9.června 2018 na státním zámku Kynžvart výstavu připomínající význačné členy rodu Metternichů i příčiny, které vedly k jejich vzestupu do nejvyšších pater evropské společnosti.

Zámek Kynžvart
14. června 2018 - 12:00

K vidění budou dobové záznamy, diplomatické dary a další artefakty. Šlechta českých zemí v evropské diplomacii je tématem, kterým v roce 2018 pokračuje úspěšný dlouhodobý projekt NPÚ "Po stopách šlechtických rodů". Na zámku Kynžvart je toto téma spojeno se šlechtickým rodem Metternichů.  Nejvýraznější osobou rodu byl diplomat, politik a pozdější rakouský kancléř kníže Klemens Metternich.

„V čem byl Metternichův úspěch? Byl to jeho bystrý úsudek, skvělé analytické schopnosti, neustálá potřeba získávat informace, schopnost předvídat a poučit se z minulosti. To vše zabalené do překypujícího šarmu a mladistvé tváře, která leckoho svedla k podcenění jeho osoby,“ uvádí autor výstavy a kastelán zámku Ondřej Cink.


Kromě jiného budou zajímavým tématem výstavy diplomatické dary. Díky dlouhé kariéře kancléře Metternicha a jeho sběratelské vášni se ve sbírkách zámku dochovala velká kolekce darů nejrůznějšího zaměření a původu. Některé z nich budou moci návštěvníci obdivovat přímo ve výstavním sále, jiné na prohlídkových okruzích zámku.

Největším exponátem je slavnostní kočár, který dostal kníže Metternich darem od císaře Františka I. v roce 1813. Výstava potrvá do konce října 2018 a je přístupná v návštěvních hodinách zámku. Informovala Jana Pavlíková za Krajský úřad Karlovarského kraje.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:arch.kú, zámek k)