Svátek má: Robin

Komentáře

Kdo jsou skuteční přátelé lidu?

Prezident republiky varoval ve svém krátkém televizním projevu na jedné straně vpřed podceňováním pandemie koronaviru, na druhé straně před panikou.

Poděkoval také všem, kteří se snaží pomoci státu, celé společnosti i jednotlivým občanům v nelehké situaci například výrobou roušek apod..

Projev prezidenta byl oprávněně kritický ve vztahu k opozici. Senát, jako jakýsi hlavní mluvčí opozice v zemi,  vážně kárá vládu, že zanedbala boj proti koronaviru. A pánové z opozice to myslí opravdu vážně. Ne, že by se o některých opatřeních, které vláda přijala nebo také nepřijala nedalo diskutovat a ne že by se nedaly věci řešit jinak. Ale všichni museli vědět, že tím hlavním problémem, který vláda v tuto chvíli má, stejně jako ostatně  celá Evropa, jsou nedostatečné zásoby potřebného zdravotnického materiálu, tzn. v první řadě roušek a respirátorů.


To, že v EU jsou jen čtyři státy, které dokážou vyrábět ve větším množství tyto prostředky tak, aby mohly zásobovat i jiné státy EU, není tak úplně chybou naší  vlády.

Těžko mohla vláda předem  počítat s výskytem pandemie, která nemá v moderních dějinách Evropy obdoby. Zaplať pánbůh,  Číňané, kteří zvládli první nápor pandemie v provincii Chu-pej, začali řešit i tento problém. Začali ve velkém vyrábět pro všechny potřebný  zdravotnický materiál. Je to jen dobře, že se podařilo prezidentovi a díky jeho vlivu v Číně, lidem kolem něj včetně ministra vnitra Hamáčka,  dopravit do země z Číny potřebný chybějící zdravotnický materiál. To neznamená, že celý problém s chybějícími rouškami, respirátory atd. je již definitivně  vyřešen. Pokud k nám během dneška a zítřka  dorazí letadla z Číny, naplněná potřebným materiálem, budeme z nejhoršího venku.

Těžko lze chápat v této situaci  lidi jako jsou generál Pavel, či generál Šedivý, kteří blábolí cosi o tom, že tím, co Čína dělá - tedy dodávka chybějícího zdravotnického materiálu zemi ve velké nouzi – může ovlivnit českou veřejnost ve vztahu k Číně.


Je to dost pravděpodobné a je to jen dobře, neboť v dnešním světě není vůbec potřeba nikoho ostrakizovat, vylučovat z mezinárodního společenství. A už vůbec ne Čínu. Oba dva páni generálové jen předvedli politický fanatismus, který je zdobí už hodně dlouho. A pokud si takhle ti různí Kolářové, Pekarové a další představují ten správný, „tolerantní“ příklad politika, který by "spojoval" společnost, pak já mám úplně jinou představu o intoleranci.

Pokud stát, společnost a čeští občané potřebují zdravotnický materiál a je-li možné jej získat v Číně, není jediný důvod jej odmítat. Oba generálové si nevidí na špičku nosu.


Jiří Paroubek

Půjdete-li k volbám, koho budete volit ve druhém kole prezidentské volby?