Svátek má: Michal

Komentáře

Zajímavý přehled čínských kroků po vzniku pandemie

V současné době vrcholí útoky americké administrativy na Čínu a Světovou zdravotnickou organizace (WHO). Čína a WHO prý nedostatečně informovala svět o vznikající pandemii koronaviru na svém území.

Čínská ambasáda v Česku na facebooku zveřejnila „Přehled čínské otevřené transparentní a zodpovědné reakce na COVID-19“. V závěrečné části tohoto svého článku jej také uvádím. Z přehledu, který vypracovali Číňané je zřejmé, že od 27. do 31. prosince 2019 Číňané ve městě Wu-chan a v provincii Chu-pej, zjistili výskyt dosud neznámé nemoci. Již 3. ledna 2020 začala Čína zasílat WHO a dalším zemím zprávy a jejich aktualizace o vývoji situace ve zmíněné provincii.

Mimochodem, ve WHO mají Američané své pozorovatele a pracovníky. Není tedy pravda, s čím přichází nyní  americká administrativa, ale také třeba významná část českých médií, která tvrdí, že Čína zatajovala vznik pandemie a neinformovala o ní včas. Některé státy, např. Tchaj-wan, Singapur anebo Jižní Korea vyvodily z těchto informací, které mohly sdílet v rámci WHO,  taková opatření, která minimalizovala dopady koronaviru v těchto zemích.

Nic nebo skoro nic si z toho nevzaly evropské státy a žádné poučení z toho neudělala ani americká administrativa. Mimochodem, do Spojených států virus přišel podle liberálního amerického deníku New York Times v podobě zmutované v Evropě a nikoliv v jeho asijské mutaci. Konec konců americká vláda mohla sledovat i vývoj pandemie v Evropě, která přišla na řadu  o několik týdnů dříve, nežli Spojené  státy. Zejména prezident Trump na začátku pandemie v USA celou věc bagatelizoval. Zkrátka,  chce to objektivní a věcný přístup k pandemii a nikoliv avanturistický přístup, který obvykle končí hledáním nepřímých viníků při řešení dopadů vlastních chyb.

Zdá se, že v Číně je v současnosti pandemie plně pod kontrolou úřadů a Čína se tak vrací k normálnímu životu především v ekonomické oblasti, a to je dobře. Také pro světové hospodářství.

Také česká vláda zvládla krizi v té části pandemie velmi dobře. Dnes jsou věci, pokud jde o onemocnění koronavirem plně pod kontrolou vlády a úřadů. A vláda tak může rozvolňovat režim a zejména obnovovat chod ekonomiky. A to jednak záchrannými opatřeními k zajištění existence desetitisíců firem a podnikatelů a  také k zachování vysoké zaměstnanosti. V druhé fázi,  tedy po zajištění kontroly nad pandemií a eliminaci bezprostředních dopadů pandemii na ekonomiku  země, musí ovšem nastat přijetí  rozsáhlých investičních programů  k zajištění dlouhodobé prosperity české ekonomiky.


Přehled čínské otevřené, transparentní a zodpovědné reakce na Covid-19
Postup Číny v rámci vypuknutí epidemie COVID-19 (onemocnění způsobeného novým typem koronaviru) je otevřený, transparentní a zodpovědný.

Dne 27. prosince 2019 ohlásila ředitelka Oddělení respirační a kritické péče v Chupejské nemocnici integrované západní a tradiční čínské medicíny Zhang Jixian první tři podezřelé případy.

Dne 29. prosince 2019 provedla centra pro kontrolu a prevenci a nemocnice v Chu-peji a Wu-chanu epidemiologická šetření.

Dne 30. prosince 2019 vyhlásila městská zdravotnická komise ve Wu-chanu „naléhavé sdělení o léčbě pneumonie s neznámou příčinou vzniku“.

Dne 31. prosince 2019 vyslala Čínská národní zdravotnická komise skupinu expertů do Wu-chanu, aby prověřili situaci na místě.

Dne 3. ledna 2020 začala Čína zasílat WHO a dalším zemím aktualizace o vývoji situace.

Dne 7. ledna 2020 se podařilo izolovat virus.

Dne 8. ledna 2020 byl patogen předběžně identifikován.

Dne 11. ledna 2020 uvedlo Čínské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí pět celých genomových sekvencí nového koronaviru a sdílelo data s celým světem včetně WHO.

Dne 23. ledna 2020 byl Wu-chan, město s 11 miliony obyvatel, uzavřen. Čínská vláda přijala nebývalá komplexní, rozhodná a velmi přísná opatření, která v mnoha aspektech přesahovala požadavky Mezinárodních zdravotnických předpisů (IHR).

Podle studie opublikované v akademickém časopise Science čínská rozhodná, pevná a včasná opatření napomohla snížit výskyt nemoci o 96%, než se očekávalo. Výzkumníci ve Spojených státech, Velké Británii a dalších zemích zdůraznili, že kontrolní opatření Číny úspěšně přerušily řetězovou reakci přenosu nemoci a získala tím drahocenný čas pro další země. Dosáhlo se toho za pomoci velkých obětí lidí ve Wu-chanu a dalších částech Číny.

Samotná Čína se stala obětí tohoto viru. Čína oceňuje solidaritu a podporu ostatních zemí a dělá vše pro to, aby podpořila ostatní, kdo se také stali oběťmi této epidemie. Virus je náš společný nepřítel a překonání této globální výzvy vyžaduje globální sjednocení.

Jiří Paroubek

Spojená levice a proč?

Spojená levice a proč?

Jiří Paroubek 

23. září 2023
Dnešní Lidové noviny se zmiňují o tom, že jsem stranou ČSSD předběžně navrhován na 21. místo společné kandidátky levicových stran do Evropského parlamentu.

Kolaps zdravotnictví a popletený strejda

Kolaps zdravotnictví a popletený strejda

Jiří Paroubek 

18. září 2023
Naše zdravotnictví se potýká s několika zásadními problémy, které dopadají na všechny pacienty. Ministr Válek, vystupující jako popletený strejda, si s tím ani náznakem neví rady.

Jak někteří novináři lízají šlehačku z pupíku

Jak někteří novináři lízají šlehačku z pupíku

Jiří Paroubek 

13. září 2023
Nechci své články bulvarizovat, ale v tomto případě vycházím z článku zcela bulvárního charakteru, zveřejněného na jinak seriózně se tvářícím Seznam Zprávy, novinářů Dolejšího a Stuchlíkové.

Skandální pokles reálných mezd v posledních dvou letech

Skandální pokles reálných mezd v posledních dvou letech

Jiří Paroubek 

6. září 2023
Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil informaci, která na první pohled nezní špatně. Průměrná mzda v Česku překročila 43 tisíc korun.

Negativní vizitka české vlády: pokračující pokles porodnosti

Negativní vizitka české vlády: pokračující pokles porodnosti

Jiří Paroubek 

23. srpna 2023
Pokles porodnosti se v Česku projevoval už v roce 2022, kdy došlo meziročně k jejímu snížení o 12 tisíc živě narozených dětí.

Voják i soudce jsou pilíře režimu

Voják i soudce jsou pilíře režimu

Jiří Paroubek 

13. srpna 2023
Debata je dnes vlastně o tom, zda Senátem již schválený prezidentův nominant Fremr odstoupí z nominace do Ústavního soudu (ÚS)...

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
68%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%