Svátek má: Valdemar

Regiony

Velikost textu:

Karlovy Vary nominovány na titul Historické město roku 2015

Karlovy Vary nominovány na titul Historické město roku 2015

Již od roku 1994 vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.

Karlovy Vary
7.únor 2016 - 07:00
O titul Historické město roku 2015 budou za Karlovarský kraj usilovat Karlovy Vary, které postupují do celostátního kola soutěže. Vítěz bude slavnostně vyhlášen v dubnu 2016 u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.

Do krajského kola soutěže o titul Historické město roku 2015 se přihlásilo pět měst, Karlovy Vary, Františkovy Lázně, Horní Slavkov, Bečov nad Teplou a Teplá. Krajským vítězem soutěže se stalo město Karlovy Vary, které postupuje do celostátního kola. Druhé místo získalo město Františkovy Lázně třetí Bečov nad Teplou, na čtvrtém místě se umístila Teplá a na pátém Horní Slavkov.

Hodnotící komise složená ze zástupců Národního památkového ústavu, Ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska měla nelehký úkol, neboť každé z pěti měst, které se přihlásilo do soutěže, se může pyšnit úspěšnými obnovami památek i bohatým kulturním a společenským životem.

Přehled umístění měst v hodnocení na regionální úrovni:
1.    Karlovy Vary - celkem bodů 214
2.    Františkovy Lázně - celkem bodů 201
3.    Bečov nad Teplou - celkem bodů 196
4.    Teplá - celkem bodů 191
5.    Horní Slavkov - celkem bodů 178

Vítězové krajských kol obdrží z programu regenerace 100 000,- Kč a pamětní list. Vítěz celostátního kola soutěže získá, kromě práva užívat příslušný rok titul „Historické město roku“, hlavní cenu 1 000 000,- Kč, umělecké dílo z českého křišťálu a pamětní grafický list od předních českých umělců.

Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón byl ustaven vládním usnesením z března 1992 jako nástroj záchrany a rozvoje historických jader měst a obcí. Vyhlašovateli soutěže jsou Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Svaz historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHSČMS). Karlovarskenovinky.cz informovala Helena Kyselá, tisková mluvčí Magistrátu města Karlovy Vary.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:arch)