Svátek má: Roman

Regiony

Velikost textu:

Karlovarský kraj zve na Dny lidové architektury

Karlovarský kraj zve na Dny lidové architektury

​Malebný skanzen Doubrava u Lipové na Chebsku se v sobotu 13.července stane dějištěm slavnostního zahájení 7.ročníku Dnů lidové architektury.

Doubrava
6. července 2019 - 12:00

Akci s bohatým programem pro malé i velké návštěvníky pořádá Karlovarský kraj ve spolupráci s Kotěrovým centrem architektury a Muzeem Cheb historicky poprvé. Vstupné je pro všechny zdarma a pro předem nahlášené zájemce bude zajištěna doprava autobusem z Chebu.

„Vesnice Doubrava jako zázrakem přestála všechny dějinné zvraty a představuje tak ojedinělé svědectví původní lidové architektury Chebska. Jsme proto moc rádi, že návštěvníky můžeme pozvat přímo do prostor Rustlerova statku a seznámit je s tím, co je pro náš kraj typické. Přichystán je pro ně zajímavý program, jehož součástí bude série odborných přednášek a komentovaných prohlídek. Těšit se mohou také na historický jarmark, který dá nahlédnout pod šikovné ruce košíkářů, krajkářek, kovářů a tesařů, nebo na vystoupení folklorních souborů ze západních Čech a sousedního Německa. Kromě toho slavnostně pokřtíme i nového průvodce po lidových stavbách Karlovarského kraje. Věřím, že si všichni společně užijeme prima den v tomto doslova pohádkovém prostředí,“ uvedla náměstkyně hejtmanky Karlovarského kraje Daniela Seifertová.Akce bude probíhat od 11 do 18 hodin. Pro návštěvníky budou připraveny komentované prohlídky soukromého národopisného muzea, ve kterém je k vidění původní zemědělské nářadí, nástroje a lidový nábytek z Chebska. Zájemci mohou rovněž absolvovat komentované vycházky po Doubravě anebo se vypravit za hrázděnou architekturou do nedalekého okolí. Čeká je okružní jízda po památkových objektech v Lažanech a Salajně s odborným výkladem. Pro nejmenší je pak přichystána pohádka „O pejskovi a kočičce“ v podání herců Západočeského divadla v Chebu a dobové hry a soutěže v režii Muzea Cheb.

Návštěvníci, kteří budou chtít využít nabídku okružních jízd či dopravy z Chebu zdarma, se musí nahlásit předem, počet míst v autobusech je omezen. Informovala Veronika Severová za Krajský úřad Karlovarského kraje.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:kú)