Svátek má: Státní svátek

Byznys

Velikost textu:

Dnešek bude o čekání na Trumpovu tiskovou konferenci

Dnešek bude o čekání na Trumpovu tiskovou konferenci

Hlavní událostí dneška pravděpodobně bude tisková konference amerického presidenta, na které se bude vyjadřovat k postupu vůči Číně.

Donald Trump, prezident USA
29. května 2020 - 09:45

Akciové trhy jsou v očekávání této události pod tlakem. Index nákupních manažerů z oblasti Chicaga pravděpodobně vykáže za květen zlepšení. Dubnové údaje o příjmech a výdajích amerických domácností naznačí na hloubku propadu. Inflace v eurozóně v květnu vlivem cen energií zpomalí, sdělil Michal Brožka, analytik Komerční banky..

Trump ozřejmí postup vůči Číně

Zdá se, že několikadenní zlepšování důvěry v ekonomiku a trhy bylo přerušeno, když včera president Donald Trump oznámil, že na dnešek svolá tiskovou konferenci k vývoji v Číně. Obava z toho, co by Trump mohl říci, vymazala včerejší zisky amerických akcií a posílila dolar. A právě ona tisková konference bude dnes zřejmě určujícím tématem. Trumpova slova jsou bohužel těžko predikovatelná, nicméně dopředu předeslal, že „nejsme šťastni s Čínou“.  Makroekonomická data budou dnes hrát spíše druhé housle. Od PMI indexu z oblasti Chicaga se čeká zlepšení. O tom, jak moc tvrdé přistání americká ekonomika prožívá, budou informovat údaje o příjmech a výdajích domácností USA za duben. V Eurozóně získá pozornost první odhad inflace za květen. Ta by vlivem nízkých cen ropy měla vykázat zpomalení na pouhé 0,1 % y/y.

Koruna po včerejším posílení pod hladinu 27,0 CZK/EUR s nervozitou po oznámení o chystané Trumpově tiskové konferenci oslabila zpět nad 27,0 CZK/EUR a dnes začíná těsně pod touto hladinou. Ve druhé polovině roku počítáme s mírným posilováním koruny. Nicméně se domníváme, že trh podceňuje šanci na další snížení úrokových sazeb ČNB, přičemž v případě další potřeby uvolnění měnové politiky by byl první na ráně právě kurz. Dnes bude zveřejněn rozhovor s guvernérem Jiřím Rusnokem v Deníku, což by potenciálně mohlo kurz ovlivnit, ale zásadní informace zde spíš nečekáme.

Koruna včera s dobrou globální náladou zdolala 27 CZK/EUR

Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA pokračuje v sestupu, když klesl na 2 123 tisíc. To bylo lehce horší, než čekal trh, přičemž řádově jde pořád o velmi vysoké číslo. Nicméně o týden zpožděná statistika stávajících žádostí o podporu v nezaměstnanosti rovněž vykázala snížení, což se nečekalo. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA za duben prohloubily pokles, ale méně než se čekalo. Signály toho, že stav ekonomiky by se mohl lepšit, povzbuzuje pozitivní sentiment na finančních trzích. Revize propadu HDP v USA za první čtvrtletí na -5,0 % z předběžného výsledku -4,8 % měla na obchodování minimální vliv. Akciové trhy včera v USA i v Evropě rostly. Ale pozitivní sentiment zhatilo výše zmíněné oznámení o chystané tiskové konferenci Donalda Trumpa k Číně. V červeném se nacházely latinskoamerické indexy, kam se v těchto dnech přesunulo i centrum epidemie. Nicméně i brazilský akciový trh se nyní nachází 40% nad úrovní z poloviny března. Dolar v prostředí klesající averze vůči riziku proti euru včera oslabil o 0,8 %, ale později část ztrát zkorigoval.

V Evropě byl pozitivní sentiment živen již dříve oznámeným návrhem společného fiskálního stimulu. Zveřejnění indexu ekonomické důvěry z dílny Evropské komise mnoho tržních impulsů nedodalo. Index se sice zlepšil, ale zaostal za odhady, přičemž v sektoru služeb zaznamenal index další nečekaný propad. Spotřebitelské ceny v Německu v květnu meziměsíčně stagnovaly, když se čekal jejich pokles o 0,1 %. Meziroční míra inflace tak přibrzdila na 0,5 % z předchozích 0,8 %.

Evropský komisař pro obchod Phil Hogan, včera v Bruselu vyjádřil názor, že Velká Británie možná už zcela rezignovala na dohodu o brexitu. Jednání by měla pokračovat, ale posun se zatím nekoná, což vrací riziko na odchod Británie z EU bez dohody na konci roku.

Klesající globální averze vůči riziku včera pozitivně zapůsobila i na českou korunu, která zdolala hladinu 27,0 CZK/EUR a posílila na 26,95 CZK/EUR. Později oslabila zpět nad 27,0 CZK/EUR. Polská centrální banka navzdory očekávání trhu snížila svou hlavní úrokovou sazbu na 0,1% z předchozí úrovně 0,5 %. Polský zlotý reagoval drobným oslabením vůči euru o 0,4 %, doplnil Michal Brožka.

(mb, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
89.9
ČEZ
485
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
580
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
577
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
686
PHILIP MORRIS ČR A
13400
O2 C.R.
218.5
UNIPETROL
382.5
VIG
535