Svátek má: Daniel

Byznys

Velikost textu:

Domácnosti profitují z ekonomického boomu

Domácnosti profitují z ekonomického boomu

Data zveřejněná v tomto týdnu dokazují sílu současné expanze českého hospodářství. Finální statistiky z národních účtů za třetí kvartál potvrdily, že růst reálného HDP dosáhl 5 %.

Ilustrační foto
11. ledna 2018 - 09:50

Zatímco tento údaj ukazuje, o kolik více bylo za poslední rok v reálných cenách vyprodukováno, klíčové je, jaký důchod z toho pro následné přerozdělení tuzemská ekonomika má, uvedl Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

To odhalí pohled na reálný hrubý domácí důchod. Ten za v daném období zaznamenal ve srovnání s HDP nižší růst o 4,1 %. Důvodem je zhoršování tzv. směnných relací. To znamená, že relativní růst vývozních cen je pomalejší než u cen v dovozu.

Z pohledu spotřebitele je ale důležitější, co obecně z růstu ekonomiky má. V prvé řadě práci. Míra nezaměstnanosti atakuje historická minima, naopak zaměstnanost je historicky nejvyšší. Za třetí čtvrtletí se počet zaměstnaných osob meziročně zvýšil o dvě procenta. Největší nárůst zaměstnanosti je patrný v komunikacích a IT sektoru a ve službách s výjimkou peněžnictví, kde zaměstnanost klesá.

Výsledkem by měl být a je růst příjmů domácností. V nominálním vyjádření zaznamenal růst hrubých mezd 8,3 %. Optimismus domácností a ochota utrácet se pak projevily v meziročním poklesu hrubých úspor domácností o téměř čtyři procenta.

A protože příznivé trendy v sektoru domácností budou pokračovat i letos, co to znamená pro měnovou politiku? ČNB bude dále zvyšovat své úrokové sazby, podle nás tempem co čtvrtletí, to jedno zvýšení. A atraktivnější zhodnocení domácí měny bude lákat investory vložit do koruny své prostředky. Během letošního roku by se tak kurz měl dostat pod 25 korun za euro, předpokládá Jan Vejmělek.

(jv, jk, foto: prvnizpravy.cz)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
73.9
CEZ
550
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
830.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
890
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
870
PHILIP MORRIS CR
14380
O2 C.R.
243
UNIPETROL
382.5
VIG
544