Svátek má: Bohuslava

Byznys

Velikost textu:

ECB bude hlavní událostí dne a nemusí ani nic udělat

ECB bude hlavní událostí dne a nemusí ani nic udělat

Od ECB na dnešním zasedání žádný krok k další podpoře ekonomiky spíše nečekáme, ale důležitá budou slova a údaje z nové prognózy.

Ilustrační foto
4. června 2020 - 09:45

Tempo růstu mezd v ČR za první čtvrtletí by mělo vykázat zpomalení, sdělil Michal Brožka, analytik Komerční banky.

ECB bude analyzovat a vyčkávat.

Hlavním tématem dneška bude zasedání ECB. Na tomto zasedání další opatření na podporu ekonomiky nečekáme i s ohledem na to, že nervozita finančního trhu v posledních týdnech klesá. Evropští centrální bankéři představí novou prognózu, která bude pravděpodobně blízko pesimistického scénáře již nastíněného samotnou ECB, který pro letošek ukazoval pokles ekonomiky eurozóny o 12 %. Ač se to kolegům z SG jeví jako příliš pesimistické, mohou obavy ve vedení centrální banky být stále dost výrazné na to, aby ECB k dalším krokům na podporu ekonomiky časem přistoupila. V tom případě se jako pravděpodobné jeví další navýšení nákupu aktiv. S tím však SG počítá spíše v dalších měsících, kdy bude více informací o poškození ekonomiky.

V ČR bude dnes sledováno zveřejnění vývoje průměrných mezd za první čtvrtletí. Společně s trhem čekáme zpomalení tempa růst průměrné mzdy na meziročních 1,9 % z předchozího růstu 3,6 %.  Na počátku roku se zvyšovaly mzdy, nicméně snaha o úspory mohla již březnové výplaty citelně ovlivnit. Rychlejšímu růstu reálných mezd citelně bránila vyšší inflace.  V dalších čtvrtletích bude sice inflace brzdit, ale mzdy výrazněji neporostou. V souhrnu tak za celý rok čekáme pro letošek růst průměrné mzdy reálně pod 1 %. Koruna nyní posiluje pod vlivem zlepšující se globální nálady, která s projevuje i v růstu akciových trhů. Oproti naší prognóze nyní koruna posiluje trochu rychleji, nicméně rizik je v současné situaci stále mnoho a případné tržní korekce by krátkodobě negativně mohly ovlivnit i kurz koruny.

Dobrá globální nálada dál pohání korunu

Pozitivní sentiment na finančním trhu přetrvával i včera. Akciové trhy opět rostly, euro proti dolaru mírně posílilo k 1,12 USD/EUR. Česká koruna s klesající globální averzí vůči riziku posílila až ke 26,50 CZK/EUR, aby následně zkorigovala na 26,64 CZK/EUR.

Míra nezaměstnanosti v Německu v květnu vzrostla na 6,3 % z předchozí úrovně 5,8 %. O větší překvapení se postarala statistika z trhu práce v Itálii, kde míra nezaměstnanosti naopak na 6,3 % klesla z předchozích 8,0 %, když se čekal růst na 9,3 %. Na první pohled pozitivní překvapení, které je ale silně ovlivněno nižším počtem lidí hledající aktivně práci. Zaměstnanost v soukromém sektoru USA v květnu dle ADP reportu klesla o 2,76 mil, po předchozím poklesu o téměř 20 mil. Čekal se výrazně větší propad o 9 milionů. Index ISM aktivity ve službách USA v květnu vzrostl na 45,4 b. z předchozích 41,8 bodu. Trh předvídal zlepšení na 44,4 b.

Německo včera oznámilo další fiskální podporu ekonomice ve výši 130 mld. EUR. Oznámený objem překonal nejvyšší odhady o 30 %. V široké řadě opatření je například snížení DPH či příspěvky rodinám dle počtu dětí.
Ministryně financí ČR Schillerová včera uvedla, že nemůže pro letošek vyloučit deficit rozpočtu 500 mld Kč. Nicméně nevyloučit a prognózovat, je přece jen trochu rozdíl. My se nadále kloníme k odhadu deficitu rozpočtu pro letošek ve výši 340 mld Kč. Nejistoty odhadů jsou samozřejmě v tuto chvíli vysoké, dodal Michal Brožka.

(mb, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
89.9
ČEZ
485
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
580
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
577
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
686
PHILIP MORRIS ČR A
13400
O2 C.R.
218.5
UNIPETROL
382.5
VIG
535