Svátek má: Vladimír

Byznys

Velikost textu:

Emerging markets opět na koni

Emerging markets opět na koni

Ty tam jsou časy, kdy novinovým titulkům dominovaly obavy z prudkého zpomalení čínské ekonomiky či vážných hospodářských problémů Ruska.

Ilustrační foto
7.únor 2018 - 09:50

Rozvíjející se ekonomiky dokázaly od té doby překonat past klesající růstové dynamiky – v níž ustrnuly během první pětiletky tohoto desetiletí – a vyšvihnout se k solidnímu růstu v roce 2017, glosuje situaci analytik ČSOB Dominik Rusinko.

Jaké jsou vyhlídky na rok letošní?

Dle Mezinárodního měnového fondu by měl globální hospodářský růst v tomto roce zrychlit na 3,9 %, přitom rozvíjející se ekonomiky by měly růst dokonce tempem 4,9 %. Tyto země budou nadále těžit nejen z nižší růstové základny, ale také zlepšených makro-fundamentů a příznivého globálního klimatu. Vidina pokračujícího zvyšování úrokových sazeb v USA je sice nepříjemná, nicméně likvidity bude na trzích zdá se i tak dostatek – jen za leden přiteklo na rozvíjející se trhy nejvíce krátkodobého kapitálu za posledních sedm měsíců. V kombinaci se slabším dolarem v zádech by tudíž státy závislé na externím financování mohly prožít vcelku poklidný rok.

To vše samozřejmě platí pouze za předpokladu, že nedojde k rychlejšímu utahování šroubů měnové politiky v USA, eventuálně eurozóně. V takovém případě by se státy s chronickým deficitem na běžném účtu a výraznou porcí (krátkodobého) dluhu denominovanou v dolarech – příkladem za všechny budiž Turecko – mohly dostat do výrazných problémů. Podobný scénář, kdy by měl nepříznivý vnější vývoj zásadní dopad na domácí ekonomiku, se nabízí v případě prudkého propadu cen komodit, zejména ropy. Mezi poraženými by v takovém případě skončili exportéři této suroviny, přičemž nejtíživěji by tato situace zřejmě dopadla na Rusko.

Rizik spojených s vývojem na rozvíjejících se trzích je samozřejmě více – od politické nestability, přes nárůst protekcionismu ze strany USA až k současným výprodejům na akciových trzích. Jakkoli není radno tato rizika podceňovat, aktuálně se nezdá, že by některé z nich hrozilo bezprostřední materializací. Proto lze spíše očekávat, že rozvíjející se ekonomiky budou směřovat k dalšímu roku synchronního a ještě rychlejšího hospodářského růstu, dodal Dominik Rusinko.

(dr, jk, prvnizpravy.cz, foto: pl)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV CME
82.2
ČEZ
575
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
968.6
FORTUNA
207
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
902.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PEGAS NONWOVENS
904
PHILIP MORRIS ČR
15180
O2 C.R.
283
UNIPETROL
371.5
VIG
675