Svátek má: Dana

Byznys

Velikost textu:

Evropská inflace v červnu stagnovala

Evropská inflace v červnu stagnovala

Pozornost trhů si dnes vyslouží údaje o cenách jak v eurozóně, tak ve Spojených státech. Velká překvapení ale nečekáme.

Ilustrační foto
28. června 2019 - 09:45

Obě statistiky by měly vykázat slabý růst. Inflace bude zveřejněna i v Polsku, ale z regionálních dat pro nás bude nejdůležitější zveřejnění třetího odhadu českého HDP za Q1 19, které bude spojeno s publikací sektorových účtů. Ty odhalí více o chování domácností a podmínkách firem, sdělil Viktor Zeisel, analytik Komerční banky..

Americké ceny jdou nahoru pomalu

Dnešní data ze Spojených států by měla potvrdit, že příjmy domácností i jejich spotřeba jdou nahoru slušným tempem. My budeme nejpečlivěji sledovat vývoj cen měřený deflátorem soukromé spotřeby. Ten by měl podle nás meziměsíčně přidat 0,1 % a stejným tempem podle nás rostla i jeho jádrová složka. To ale není dost silná dynamika, aby zvrátila očekávání trhů o výrazném snižování amerických sazeb.

Inflace v eurozóně podle nás v červnu zůstala beze změny. Mírné zrychlení jádrové složky kompenzovalo zpomalení růstu cen energií. V nadcházejících měsících by inflace měla i nadále pozvolně zpomalovat. Působit na ní bude efekt statistické základny, který bude tlumit meziroční růst cen energií. Ke konci roku očekáváme zrychlení jádrové inflace a rozdíl mezi celkovou a jádrovou inflací by se tak v zimních měsících mohl smazat.    

Americký HDP i inflace v Německu potvrdily očekávání

Včera zveřejněná data ze světa nepřekvapila. Německá harmonizovaná inflace se udržela na 1,3 %, stále pod cílem ECB. Třetí odhad amerického HDP nepřinesl žádnou změnu v celkové dynamice. Mírným zklamáním je revize růstu osobní spotřeby. Absence překvapení se otiskla i do vývoje kurzu eura proti dolaru. Ten se stabilizoval poblíž svých tříměsíčních maxim a dnes ráno se pohybuje blízko 1,136 USD/EUR.

Míra úspor i ziskovost podniků se stabilizují

Dnes bude zveřejněn třetí odhad domácího HDP za první čtvrtletí a spolu s ním i údaje ze sektorových účtů. Revizi údajů nečekáme. Zajímavé bude sledovat, jak se vyvíjí ziskovost podniků a míra úspor u domácností. V soukromé sféře zpomaluje dynamika mezd a už tolik na ziskovost netlačí. Soukromá spotřeba v prvním čtvrtletí zrychlila a míra úspor domácností se tak podle nás začíná stabilizovat po vzestupu ve druhé polovině loňského roku.

Koruna mírně korigovala středeční zisky

Poté, co koruna ve středu v závěru svého obchodování posílila, měla včera spíše tendenci své zisky mazat. Nejednalo se však o velké pohyby a domácí měna tak zůstává poblíž svých nejsilnějších hodnot za poslední skoro rok. Koruna se tak pohybuje blízko 25,45 CZK/EUR. I maďarský forint včera mírně oslaboval. Ztratil necelé dvě desetiny procenta a obchodoval se 323,9 HUF/EUR. Ze středoevropských měn se tak dařilo pouze polskému zlotému. Přidal 0,15 % a dostal se na 4,255 PLN/EUR, doplnil Viktor Zeisel.

(vz, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
103.4
ČEZ
508
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
826.2
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
803.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
700
PHILIP MORRIS ČR
14700
O2 C.R.
237
UNIPETROL
382.5
VIG
640