Svátek má: Nora

Byznys

Velikost textu:

Maloobchodní prodej v květnu zklama

Maloobchodní prodej v květnu zklama

Ze světa dnes moc zajímavých statistik nepřijde, ale vystoupí hned dva zástupci Fedu, aby udělali jasněji o dalších krocích americké centrální banky. Trhy si totiž úplně jisté evidentně nejsou.

Ilustrační foto
9. července 2019 - 09:45

Z domova by měla pokračovat série příznivých čísel, sdělil Viktor Zeisel, analytik Komerční banky.

Zástupci Fedu okomentují současný vývoj ekonomiky

Dnes se dočkáme pouze méně zajímavých dat ze Spojených států. Ta by měla ilustrovat, že to s americkou ekonomikou není tak černé, jak to trhy v současnosti malují. O ekonomice budou dnes hovořit také dva zástupci Fedu. Jejich projevy budou dozajista velmi sledované. Investoři totiž ještě nedávno očekávali rapidní snižování dolarových sazeb, svá očekávání však již začínají mírnit. Své k tomu dodají právě zástupci americké centrální banky.

Německý průmysl nezklamal       

Poté, co v pátek přinesla zklamání čísla z Německa, euro výrazně ztratilo a dostalo se na úroveň 1,121 USD/EUR. Poblíž této hladiny se koruna držela celkem poklidně i včera.  Nevykolejil ji ani výsledek květnové německé průmyslové produkce. Ta v souladu s očekáváním mírně meziměsíčně přidala. Za tímto nemastným neslaným výsledkem se ale skrývají dobré zprávy. Výrazný růst zpracovatelského průmyslu zastínil pokles ve výrobě energií a ve stavebnictví. Navíc výroba investičních statků znatelně přidala. Dobrý výsledek přinesl i tamní zahraniční obchod.

Maloobchodní prodej v květnu zklamal

Po překvapivě dobrém výsledku v dubnu, květnové prodeje zklamaly. Meziročně si maloobchodníci polepšili pouze o 2,7 %, přičemž tržby oproti dubnu po očištění o sezónní faktory klesly o 1 %. V porovnání s květnem loňského roku si vyšší tržby připsali především prodejci nepotravinářského zboží (+5,6 %), přičemž už tradičně největší růst zaznamenaly prodeje přes internet, doplnila Monika Junicke, analytička Komerční banky..

Důvěra spotřebitelů se postupně snižuje už delší dobu a vzdaluje se od svých rekordně vysokých hodnot, kterých dosahovala před rokem. Domácnosti pociťují nejistotu okolo vývoje ekonomiky, na druhou stranu ale jejich reálné příjmy rostou tím, jak se zvyšují mzdy i důchody a míra nezaměstnanosti se drží u svých rekordně nízkých hodnot. Domníváme se, že po úspěšném prvním čtvrtletí, zůstala spotřeba domácností hlavním tahounem ekonomického růstu s velkou pravděpodobností i ve druhém čtvrtletí. Avšak i maloobchodní prodejci letos pocítí zpomalení ekonomiky. Očekáváme, že dynamika maloobchodních tržeb v průměru zpomalí na 3,5 % z loňských 4,8 %.

Příznivé domácí statistiky korunou nepohnuly

Poté, co koruna v průběhu svátků kvůli špatný číslům z Evropy mírně oslabila na 25,51 CZK/EUR, ani včerejší velmi povzbudivá čísla z domácí ekonomiky nestačila na to, aby domácí měnu poslala zpět k silnějším úrovním. Koruna se sice dopoledne o tento pohyb pokusila, ale trhy pochopení nenašly, a tak se domácí měna obchodovala odpoledne v blízkosti 25,52 CZK/EUR. Podobný osud měl i polský zlotý a maďarský forint. Obě měny se dostávaly na slabší úrovně. Forint tak odpoledne uzavřel kolem 324,8 HUF/EUR a zlotý se posunul na 4,256 PLN/EUR.

Statistiky z domácí ekonomiky včera velmi pozitivně překvapily. Navzdory nejistotě, která panuje v zahraničí, slabému německému průmyslu i špatné náladě vyjádřené indikátory důvěry si průmysl meziměsíčně polepšil o 1,1 %. Dobrý výkon ekonomiky se projevil i v zahraničním obchodě, který vykázal ještě vyšší přebytek než vloni touto dobou, dodal Viktor Zeisel.

(vz, mj, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
89.9
ČEZ
485
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
580
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
577
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
686
PHILIP MORRIS ČR A
13400
O2 C.R.
218.5
UNIPETROL
382.5
VIG
535