Svátek má: Simona

Byznys

Velikost textu:

Nálada investorů v Německu v červnu opět míří dolů

Nálada investorů v Německu v červnu opět míří dolů

Eskalace obchodních válek, turbulence na akciových trzích a průmysl v recesi – to jsou hlavní faktory, proč důvěra Německých investorů měřená indexem ZEW zamířila v červnu směrem dolů.

Ilustrační foto
18. června 2019 - 09:45

Nízká bude potvrzená i květnová inflace v eurozóně. A do třetice to příliš slavně nedopadne ani odpoledne s amerických trhem s bydlením, sdělil Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky..

Inflace v eurozóně zůstává nízká  

Pokles dynamiky jádrové inflace v eurozóně dnes bude potvrzen. Zatímco celková dynamika meziročního růstu spotřebitelských cen v měnové unii klesne z dubnových 1,7 % na 1,2 % y/y, jádrová složka spadla na pouhých 0,8 %. Důvodem je zejména vyprchání efektu načasování Velikonoc. To se projevilo zejména v nízké cenové dynamice u služeb, v nižších cenách pohonných hmot pak roli sehrály klesající ceny ropy na světovém trhu. Efekt statistické základny, zejména u pohonných hmot a energií, bude stát za tím, že celková inflace v eurozóně bude dále klesat až k podzimnímu jednomu procentu. Ke konci roku začne mírně zrychlovat. Průměrnou inflaci za H2 19 pak čekáme 1,2 %. Jádrová složka se po stabilizací těsně pod 1 % začne ke konci roku zvedat na 1,3 %.

Nálada investorů v Německu se opět zhoršuje. Po nedávném a zřejmě dočasném zlepšení zamíří červnový ZEW index očekávání investorů opět dolů. Zejména akciové investory straší eskalace obchodních válek mezi USA a Čínou.

Americký trh s bydlením se dostává do fáze stabilizace po sestupném trendu odstartovaném na počátku loňského roku. I když vstup do druhého čtvrtletí se vydařil, květnová data o počtu nově zahájených staveb budou ve znamení korekce předchozího úspěšného měsíce. Investice do rezidenčního bydlení klesají v USA již pět měsíců v řadě a ani aktuální druhé čtvrtletí tento trend zřejmě nezmění.

Euro na úvod týdne lehce silnější

První pracovní ten týdne patřil na nejobchodovanějším měnovém páru euru, když se kurz USD/EUR v průběhu americké seance dostal na dohled úrovně 1,125. Ekonomický kalendář byl včera nevýznamný, dolaroví obchodníci se začínají připravovat na zítřejší výsledek jednání centrálních bankéřů. Žádný z členů FOMC zatím neočekával snížení úrokových sazeb. To se zřejmě zítra změní.

CZK/EUR se odráží od lednového minima

Ani vyšší dynamika cen v primárních okruzích (podrobněji je komentujeme zde http://bit.ly/31NqE4q) včera nezabránila tomu, že česká koruna na úvod týdne lehce oslabovala. Jednalo se především o technickou korekci zisků z předchozích dvou týdnů, kdy bylo dosaženo z pohledu koruny nejsilnější úrovně od poloviny ledna. Včerejší oslabení koruny ale nebylo nijak razantní, kurz se bezpečně udržel pod hladinou 25,60 CZK/EUR. Obecně měnám v regionu včera nahrávalo vnější prostředí a posilující euru na trhu s amerických dolarem. Bez odezvy trhů zůstal i komentář člena bankovní rady ČNB O. Dědka. Ten potvrdil svou holubičí pověst, když nevidí důvod hlasovat příští týden pro zvýšení úrokových sazeb. Domácí ekonomika zpomaluje a vnější prostředí podle něj spíše inklinuje k uvolnění měnových podmínek.

Vzhledem k dnešnímu prázdnému lokálnímu kalendáři zůstane nálada na globálních trzích hlavním kurzotvorným faktorem regionálních měn i nadále. Impuls a zvýšení volatility lze očekávat ale až zítra večer po zveřejnění výsledku jednání amerických centrálních bankéřů, doplnil Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
103.4
ČEZ
500.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
822.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
800
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
700
PHILIP MORRIS ČR
14840
O2 C.R.
237
UNIPETROL
382.5
VIG
645.5