Svátek má: Dana

Byznys

Velikost textu:

Nálada v eurozóně se nelepší

Nálada v eurozóně se nelepší

PMI v eurozóně a Německu se stabilizují. Zpracovatelský průmysl by si měl lehce polepšit, naopak služby mírně poklesnou.

Ilustrační foto
21. června 2019 - 09:45

Ve Velké Británii pokračuje hledání nástupce premiérky T. Mayové. Výsledek však bude známý až v červenci. V regionu uvidíme další solidní statistiku polského průmyslu a potvrzení holubičí rétoriky tamní centrální banky. Ta by se k prvnímu zvýšení úrokových sazeb měla odhodlat až v příštím roce, uvedl František Táborský, analytik Komerční banky..

Stabilizace PMI s riziky směrem dolů

Dnes budou hlavní událostí předstihové PMI z eurozóny a USA. Zejména v Německu očekáváme mírné zlepšení ukazatele v průmyslu, na druhou stranu by si měly lehce pohoršit služby. Měl by se tak zúžit rozdíl mezi těmito odvětvími. Nicméně nedávný vývoj naznačuje, že rizika směřují spíše dolů. Obchodní konflikt mezi USA a Čínou se dále eskaluje a ani ostatní geopolitické hrozby nesměřují k uklidnění. Další pokles PMI by tak mohl vyvolat obavy trhu z výhledu největší evropské ekonomiky a ještě větší tlak na ECB.

Boris Johnson a Jeremy Hunt se utkají ve finálovém kole o post lídra strany a následně i premiérský post. Výsledek se dozvíme až v červenci. Rozhoduje se však i o budoucí podobě brexitu, který je zásadní i pro Českou republiku a tuzemskou měnovou politiku.

Spotřebitelská důvěra v eurozóně na svém pětiletém průměru

Spotřebitelská důvěra v eurozóně navzdory očekáváním poklesla o sedm desetin bodu na -7,2 b. Z delšího úhlu pohledu však spíše stagnuje po loňském prudkém poklesu z vrcholu tohoto cyklu a v současnosti se nachází přesně na svém pětiletém průměru.

Polský průmysl pokračuje ve stabilním růstu

Polská průmyslová výroba vykázala v květnu solidní výsledek. Částečně se na tom podílel i jeden pracovní den navíc oproti předchozímu roku. Předstihové ukazatele PMI ukazují stabilní růst polského průmyslu, k čemuž dlouhodobě přispívá vysoká zaměstnanost a aktuálně i vysoký objem zakázek. Na druhou stranu očekáváme zpomalení růstu průmyslových cen a to až na poloviční tempo oproti předchozímu měsíci. Hlavním důvodem je velmi vysoká srovnávací základna z minulého roku, kdy jsme viděli výrazné zdražení ropy a pohonných hmot. Záznam z posledního jednání tamní centrální banky by pak měl jen potvrdit dlouhodobé holubičí naladění bankovní rady. Podle nás by změna v současné rétorice měla přijít až v druhé polovině roku, kdy inflace vyskočí nad cíl centrální banky. Nicméně prvního zvýšení úrokových sazeb bychom se měli dočkat až v roce 2020.

Po americké holubici region lehce v zisku

Stopy po středečním výsledku zasedání americké centrální banky jsou viditelné na mnohých místech trhu. Americké sazby lehce korigovaly předchozí propad, což ale nezabránilo dalšímu oslabení amerického dolaru vůči euru o více než šest desetin procenta na 1,130 USD/EUR. Regionální měny tak měly důvod k posílení. Koruna však s necelou desetinou procenta zaostala a zakončila na úrovni 25,60 za euro. Maďarský forint si během včerejší seance připsal 0,12 %, když se dostal na 323,1 HUF/EUR, zatímco polský zlotý posílil o více než dvě desetiny procenta na 4,25 PLN/EUR, doplnil František Táborský.

(ft, jk, foto: prvnizpravy.cz)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
103.4
ČEZ
508
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
826.2
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
803.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
700
PHILIP MORRIS ČR
14700
O2 C.R.
237
UNIPETROL
382.5
VIG
640