Svátek má: Simona

Byznys

Velikost textu:

Německá inflace potvrdí holubičí rétoriku ECB

Německá inflace potvrdí holubičí rétoriku ECB

Německá inflace v červnu stagnuje po měsících prudkých výkyvů. Statistika také naznačí celkovou inflaci za eurozónu, která vychází zítra.

Ilustrační foto
27. června 2019 - 09:45

V Maďarsku trh práce potvrdí historicky nejnižší míru nezaměstnanosti, obdobně jako v celém regionu, sdělil analytik Komerční banky František Táborský.

Německá inflace stagnuje

Hlavní statistikou dne bude německá spotřebitelská inflace. Ta podle našich odhadů v červnu stagnovala na 1,3 % y/y. Německá inflace však v posledních měsících zažívá nečekanou volatilitu. Dubnovou statistiku zkreslilo načasování Velikonoc a v květnu naopak nižší ceny dovolených. Pro červen tak očekáváme návrat k nevychýleným hodnotám. Výsledek ovlivní také zítřejší statistiku inflace v celé eurozóně.

Podle hlavního kandidáta na britského premiéra Borise Johnsona je šance odchodu Velké Británie z EU milion ku jedné. Souhlasí také se svým oponentem, že předčasné volby před 31. říjnem jsou nepřijatelné.

Americké objednávky opět zklamaly

Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby druhý měsíc v řadě meziměsíčně poklesly. Podle očekávání za tím stojí sektor dopravy a problémy firmy Boeing. Po očištění o tento sektor pak objednávky mírně vzrostly. Německá spotřebitelská důvěra v červnu opět poklesla a dosáhla tak nejnižších hodnot od poloviny roku 2017.

Maďarská nezaměstnanost zůstává na historických minimech

Maďarský trh práce, obdobně jako celý region, dosahuje historicky nejnižších hodnot nezaměstnanosti v historii země. Výjimkou nebude ani květen, kdy trh očekává, že počet nezaměstnaných bude stagnovat.

Rusnok překvapivě lehce jestřábí             

Bankovní rada ČNB podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny. Pro rozhodnutí hlasovalo šest členů, jeden byl pro zvýšení sazeb. Podle guvernéra nelze v budoucnu vyloučit pohyb oběma směry. Domácí ekonomiku zhodnotil pozitivně, zatímco přetrvávají rizika ze zahraničí. Trochu překvapivě si však nedělá vrásky z nedávné otočky v rétorice amerického Fedu. Na druhou stranu riziky zůstávají vývoj v eurozóně a hrozba obchodních válek. Brexit však z výčtu rizik zmizel. Podle nás překvapivě lehce jestřábí vystoupení guvernéra Rusnoka trh vyhodnotil spíše stabilitou koruny, což je oproti předchozím oslabením změna. Podle nás tak bankovní radě zůstávají otevřené dveře k ještě jednomu zvýšení úrokových sazeb ve druhé polovině tohoto roku, pokud dojde k vyjasnění zahraničních podmínek. I když si myslíme, že si to zpomalující tuzemská ekonomika již nezaslouží.

Polská míra nezaměstnanosti podle očekávání poklesla na dvě desetiny na 5,4 %, což je nejnižší hodnota v moderní historii Polska. Rekordně nízký byl i počet registrovaných nezaměstnaných osob. Trh práce se tak dále utahuje, což se projevuje i na akcelerující růstu mezd. Následujících měsících se očekává další pokles, dodal František Táborský.

(ft, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
103.4
ČEZ
500.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
822.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
800
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
700
PHILIP MORRIS ČR
14840
O2 C.R.
237
UNIPETROL
382.5
VIG
645.5