Svátek má: Ivan

Byznys

Velikost textu:

Německý HDP kvůli jednorázovým vlivům v Q1 18 zpomalil

Německý HDP kvůli jednorázovým vlivům v Q1 18 zpomalil

To nejzajímavější se tento týden koncentruje do zítřka. Zveřejněny budou růsty HDP v Německu a za celou eurozónu.

Ilustrační foto
14. května 2018 - 09:45

Obě statistiky ukáží na zpomalení, které je dáno jednorázovými faktory. Devizový trh ale rozhýbou spíše politické události. V Evropě budeme sledovat proces skládání vlády v Itálii, informoval Viktor Zeisel, analytik Komerční banky..

Zatímco průmysl v USA roste, maloobchod zaostává

Německý HDP vykáže za první čtvrtletí zpomalení svého silného růstu. To je ale dáno jednorázovými faktory. Více jsme psali zde: http://bit.ly/2rvE2K2. Naproti tomu průmysl za celou eurozónu by měl ukázat zrychlení a potvrdí, že ekonomika si stále vede velmi dobře. Po velmi dobrém březnovém vývoji maloobchodu v USA, dubnové statistiky podle nás zmírní nadšení, že by americký maloobchod silněji ožíval. Naproti tomu čísla z průmyslu přinesou naději na silný růst. Tento týden budeme ještě sledovat politiku. Italský prezident se sejde se zástupci stran Hnutí pěti hvězd a Ligy severu, což je první krok ke zformování vlády.

Dynamika HDP v regionu zůstává silná

Na rozdíl od eurozóny HDP ve středoevropském regionu tak výrazně nezpomalilo. V Česku i Polsku naopak čekáme díky domácí poptávce zrychlení mezičtvrtletního růstu. V meziročním srovnání sice dojde k mírnému zpomalení, ale i tak dynamiky zůstanou více než dobré. Ani slušná čísla však pravděpodobně nepřesvědčí polskou centrální banku, aby začala s utahováním své měnové politiky. Jedním z důvodů je slabá jádrová inflace. I za duben očekáváme, že polské jádrové ceny vykáží velmi slabý meziroční růst.

Zaostřeno na dnešek: Odliv dividend sníží přebytek domácího běžného účtu

Dnešek by měl zůstat na všech frontách klidný. Minimum dat očekáváme z eurozóny a žádné důležité údaje nepřijdou ani z USA. V Česku a Polsku budou zveřejněny březnové bilance běžného účtu. Ačkoliv očekáváme zhoršení této statistiky v obou zemích, výrazná reakce trhů se předpokládat nedá.

Důvěra ve francouzský průmysl zastavila svůj pokles

Dubnová důvěra v průmyslu měřená francouzskou centrální bankou ukáže podle nás stejnou hodnotu jako za březen. I přes své zpomalení na začátku letošního roku se stále pohybuje nad svým dlouhodobým průměrem a indikuje tak, že ve druhém čtvrtletí francouzská ekonomika nabírá druhý dech.

Ve Spojených státech se dnes můžeme těšit pouze na vystoupení členů FOMC na konferencích. O něco málo jasněji by tak mohlo být v jejich pohledu na měnovou politiku v letošním roce.   

Euro v závěru týdne pokračovalo v korekci ztrát

Ačkoliv trh čekal zhoršení nálady v USA, tak podle průzkumu Michiganské univerzity zůstává sentiment beze změny. Mírně se zhoršilo hodnocení současné situace, ale zlepšení zaznamenal výhled do budoucna.

V pátek ještě společná evropská měna měla tendenci posilovat a mazat tak část ze svých ztrát, které utrpěla v předchozích třech týdnech. Dne ráno své obchodování začíná na 1,196 USD/EUR.  

Bilance běžného účtu oslabí kvůli odlivu dividend

Bilance domácího běžného účtu by podle našeho odhadu měla již v březnu zaznamenat zhoršení. Její přebytek bude podle nás snižovat odliv dividend to zahraničí, i když bilance obchodu by měla zůstat výrazně kladná. V Polsku naopak očekáváme, že jak běžný účet, tak jeho složka zahraničního obchodu vykáže deficit. Za zhoršením stojí slabší vývoz kvůli zpomalení průmyslové produkce a silnější dovozy z titulu akcelerující investiční aktivity.

Region v závěru týdne korigoval čtvrteční zisky

Pátek byl na středoevropských trzích ve znamení částečné korekce čtvrtečních zisků. Koruna se posunula až nad hladinu 25,50 CZK/EUR. Maďarský forint svůj ústup zakončil u kóty 315,0 HUF/EUR a skoro celý svůj čtvrteční zisk odevzdal polský zlotý, který oslabil na 4,261 PLN/EUR.

ČNB v pátek zveřejnila zápis ze svého květnového zasedání. Z něj vyplynulo, že jediný člen bankovní rady, který hlasoval pro zvýšení sazeb, byl viceguvernér Mojmír Hampl. Pravděpodobně také rozvířil debatu o interakci měnové a makroobezřetní politiky. Na zasedání členové bankovní rady diskutovali vývoj kurzu koruny. Jeho odchylka od prognózy je podle nich prozatím nízká. Celkově záznam z jednání žádná výrazná překvapení nepřinesl, dodal Viktor Zeisel.

(vz, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
93.3
CEZ
544
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
840.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
904
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
750
PHILIP MORRIS CR
13520
O2 C.R.
221
UNIPETROL
382.5
VIG
594.5