Svátek má: Simona

Byznys

Velikost textu:

Pozornost vzbudí klíčová data z amerického trhu práce

Pozornost vzbudí klíčová data z amerického trhu práce

Tento týden to budou statistiky z amerického trhu práce, které vzbudí pozornost trhu. Poté, co v květnu počet nových pracovních míst vzrostl výrazně méně, než se čekalo, by měla červnová statistika opět dosáhnout průměru.

Ilustrační foto
1. července 2019 - 09:45

PMI z eurozóny se za červen dočká mírné revize nahoru. V regionu událostí týdne bude zasedání polské centrální banky, změny sazeb ani rétoriky se však nedočkáme, sdělila Monika Junicke, analytička Komerční banky.

Pracovní trh v zámoří zůstává utažený

Největší pozornost tento týden vzbudí data z amerického trhu práce za červen. Míra nezaměstnanosti zůstala pravděpodobně na své nejnižší úrovni od roku 1969 a po květnovém propadu se opět dočkáme solidního počtu nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor. Tempo na americkém pracovním trhu ale zpomaluje, a otevírá tak prostor pro spekulace na to, že Fed v brzké době sníží sazby. Zajímavé proto bude sledovat, jak se americká centrální banka k nové statistice postaví. Trh práce je sice napnutý k prasknutí, znát to ale na růstu mezd a tedy ani v inflaci příliš není. Meziroční dynamika mezd, poté co dosáhla 3,4 % v prosinci minulého roku, slábne. V červnu by ale mzdy měly růst o 0,3 % oproti minulému měsíci.

Polská centrální banka rétoriku nezmění

Polská centrální banka na svém středečním zasedání ponechá klíčovou úrokovou sazbu, ale i svou rétoriku beze změny. Přestože dubnová a květnová statistika spotřebitelské inflace předčila očekávání, většina bankovní rady stále zůstává holubičí. Podle guvernéra Glapinskeho nemá NBP žádný důvod sazby ani zvyšovat ani snižovat a v nezměněné podobě by mohly zůstat až do roku 2022.

Zaostřeno na dnešek

Americký ISM index z průmyslu se stabilizuje

Finální čtení PMI ze zpracovatelského průmyslu v eurozóně za červen bude pravděpodobně revidováno mírně nahoru, zůstane ale pod svým dlouhodobým průměrem. Důvodem je slabé Německo, jehož průmysl trpí poklesem (především čínské) poptávky po autech. Naopak k revizi nahoru indexu pomůžou nové údaje italského a španělského PMI z průmyslu.

Americký ISM index z průmyslu je prvním indikátorem, který nám naznačí, jak si ekonomika v zámoří vedla v červnu. Poté, co index v dubnu a v květnu značně ztratil, očekáváme jeho stabilizaci. Ke zpomalení amerického průmyslu přispěly především geopolitické nejistoty včetně nevyjasněných obchodních jednání, index je ale bezpečně daleko od pásma, které značí zpomalení v ekonomice.

Příměří v obchodních válkách

Představitelé Spojených států a Číny dosáhly v současné obchodní bitvě příměří. Po přátelském setkání prezidentů Trumpa a Si Tin-pchinga na summitu G20 se USA vzdají dalších cel a navíc umožní, aby čínská společnost Huawei mohla nakupovat od amerických firem. Mezi oběma zeměmi budou také pokračovat rozhovory s cílem dosáhnout obchodní dohody. Obnovení jednání je pro trhy dobrou zprávou a americká centrální banka může považovat současné příměří za zmírnění některých rizik pro ekonomiku.

Inflace v eurozóně zůstala podle prvního odhadu i v červnu daleko od cíle Evropské centrální banky.  Slabá inflace je důvodem, proč se z ECB stále více ozývají holubičí hlasy a je pravděpodobné, že i přes rekordně nízké úrokové sazby dojde k dalšímu uvolnění měnové politiky.

Zhoršování podmínek v průmyslu pokračuje

Český předstihový index nákupních manažerů ze zpracovatelského průmyslu zůstane i v červnu v pásmu značící útlum. Tam se drží již od začátku roku a signalizuje další zhoršování podmínek v průmyslu v následujících měsících. Situace v českém průmyslu ale není tak horká, jak na první pohled tento předstihový indikátor signalizuje. Poslední statistika průmyslové výroby za duben příjemně překvapila (meziměsíčně +0,8 %), solidní růst si navzdory externímu prostředí zachoval především automobilový a strojírenský průmysl.

Koruna před prázdninami solidně posílila

Koruna v pátek zažila další nudný den. Po otevření posílila o 1 haléř na úroveň 25,43 CZK/EUR, okolo které pak oscilovala po zbytek dne. K pohybu ji nepřiměla ani revize meziroční dynamiky českého HDP směrem nahoru v rámci třetího čtení.

I přes malý pohyb je ale koruna nejsilnější za celý rok. Jenom během minulého týdne si připsala téměř 0,7 %, od začátku měsíce pak 1,6 % neboli 42 haléřů. Silnější koruně pomohla jak pozitivní data z domácí ekonomiky, kdy především poslední statistika spotřebitelské inflace za květen zrychlila k hornímu pásmu inflačního cíle ČNB, tak i silnější euro, které česká měna ráda kopíruje. Euro za poslední měsíc posílilo o 1,25 % na dnešních 1,138 USD/ EUR. Důvodem je především holubičí rétorika americké centrální banky, která by podle očekávání trhu měla v červenci snižovat sazby, i geopolitické turbulence.

Ostatní měny v regionu si v pátek připsaly zisky. Polský zlotý si polepšil o 0,1 %, od začátku měsíce pak získal 0,7 % a na 4,247 PLN/EUR je nejsilnější od dubna 2018. Forint získal 0,2 %, a tak týden obchodování uzavřel na 322,8 HUF/EUR, dodala Monika Junicke.

(mj, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
103.4
ČEZ
500.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
822.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
800
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
700
PHILIP MORRIS ČR
14840
O2 C.R.
237
UNIPETROL
382.5
VIG
645.5