Svátek má: Marián

Byznys

Velikost textu:

Přechod na 5G je příležitost ke snížení energetické náročnosti sítí

Přechod na 5G je příležitost ke snížení energetické náročnosti sítí

Přechod na 5G zároveň představuje příležitost k výraznému snížení energetické náročnosti sítí tak, aby byly s to držet krok s neustále se zvyšujícím objemem přenosu dat za současného snižování jejich uhlíkové stopy. Pouhá výměna hardwarových komponent ovšem nebude stačit.

Věž s anténami optimalizující celkový provoz stanice
1. září 2022 - 12:28

Jakoby zavádění nového technologického standardu nebylo dostatečnou výzvou samo o sobě, musí mobilní operátoři navíc výrazně zvýšit kapacity svých sítí. Podle zprávy za rok 2021 Ericsson Mobility Report se totiž objem mobilní komunikace v příštích pěti letech celosvětově zpětinásobí. Zároveň však již dnes energie činí 20-30 procent celkových provozních nákladů, a to bez zohlednění aktuálního dramatického zdražování tohoto vstupu. Celosvětově vydají mobilní operátoři přes 600 miliard korun ročně za dodávky energií do svých sítí. Rychle rozšiřovat jejich kapacitu a zároveň výrazně srazit spotřebu energie přitom možné je, zásluhou novým technologiím.

Jelikož neexistuje  žádné jednotlivé opatření, které to zajistí,  je nutné integrovat celou škálu dílčích technologií. Zejména  je třeba sítě na standard 5G modernizovat za využití hardwaru, který zároveň poskytuje mnohem vyšší výkon a má výrazně nižší spotřebu energie. Příkladem mohou být radiové přístupové sítě (Radio Access Network - RAN), které se zaváděním 5G vyžadují čím dál vyšší výpočetní výkon. Třeba  nasazení komponent z portfolia RAN Compute společnosti Ericsson, založených na jedinečné architektuře Ericsson Many-Core Architecture (EMCA), dovoluje zvýšit propustnost RAN o 40-50 procent, a navíc ušetřit 25-35 procent spotřeby energie. V kombinaci s dalšími opatřeními však může hardware založený na technologii Ericsson Silicon snížit spotřebu energie RAN sítě dokonce až o 60 procent.

Nejvýraznějších úspor energie totiž nelze dosáhnout pouze nasazením správného hardware na správném místě, ale současným uplatněním řešení a procesů navržených s ohledem na energetickou účinnost, tedy funkcí, jaké jsou již dostupné v rámci Ericsson Radio Access Network.

Například funkce Deep Sleep umožňuje při nízkém vytížení rádia ho hibernovat, čímž se sníží jejich spotřeba energie, světe div se, až o 97 procent. Také predikce provozního zatížení může dále a velmi výrazně zvýšit energetickou účinnost provozu sítě. A s nástroji, jako je strojové učení a umělá inteligence (AI) umožňující prediktivní údržbu a řešení problémů na dálku, lze dosáhnout snížení nákladů nejen za energie, ale také za údržbu základnových stanic či jejich výpadků.

Takovým řešením založeným na AI, které posouvá automatizaci sítí na další úroveň, je Ericsson Energy Infrastructure Operations (EIO).  Umožňuje jak prediktivní provoz infrastruktury, tak aktivní správu konkrétní buňky nebo základnové stanice. Jak ukazuje praxe, nasazení EIO nejenže snižuje provozní náklady o přibližně 15 procent, ale o 15 procent také redukuje fyzické návštěvy infrastruktury díky preventivní údržbě a vylepšeném monitoringu prvků sítě.    Řešení EIO zajistí snížení ročních emisí CO2 o cca 5 tun na základnovou stanici, ale také dokáže snížit výpadky související s napájením až o 30 procent.

Potenciál integrovaných opatření tohoto druhu naznačilo zkušební nasazení nejpokročilejších komponent 5G společností Ericsson a britským Vodafone na podzim  roku 2021. Třeba radiové řešení Ericsson AIR 3227 s integrovanou anténou, umístěné na střeše kanceláře Vodafone v Londýně, snížilo denní spotřebu energie v průměru o 43 procent a až o 55 procent v době mimo špičku. Nové rádio od Ericssonu je ještě také o 51 procent lehčí ve srovnání s předchozími a jeho kompaktnější design a vylepšené funkce správy energie pomáhají optimalizovat celkový provoz základnové stanice, a v důsledku dělá zavádění 5G a upgrady 4G rychlejšími a jednoduššími.

Jak říkám ...

„Upgrade mobilních sítí na technologii páté generace představuje dokonalou příležitost radikálně zvýšit také jejich energetickou účinnost a tím výrazně omezit uhlíkovou stopu mobilní komunikace. Ostatně rychlý nárůst objemu přenosu, stejně jako rostoucí regulační tlak a stoupající enviromentální citlivost spotřebitelů operátorům stejně nedávají na výběr. Abychom však mohli naplno využít potenciál pokročilých síťových komponent a řešení, nestačí pouze nahradit 4G hardware novými zařízeními. Místo toho musíme řešit síť jako celek a nasadit novou technologii integrovaným způsobem,“ řekl   Cveto Gašperut, Country Manager Ericssonu pro Českou republiku  na nedávném odborném  kulatém  stolu Ericsson, tentokrát věnovaného úsporám energie v mobilních sítích.

Regionalninovinky.cz byly na místě děje ...(ps podle tiskové zprávy pro Regionalninovinky.cz, foto: archív)Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
59%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
593
ČEZ
1002
ERSTE GROUP BANK A
672.4
KOFOLA CS
243
KOMERČNÍ BANKA
675
MONETA MONEY BANK
81.8
PHILIP MORRIS ČR A
17480
PHOTON ENERGY
62
PILULKA LÉKÁRNY
630
VIG
566
GEN DIGITAL
374