Svátek má: Dana

Byznys

Velikost textu:

Tržby v eurozóně za květen opět přidaly

Tržby v eurozóně za květen opět přidaly

Spojené státy dnes čeká velkolepá oslava na počest Dne nezávislosti, a tak se odtamtud žádných zajímavých statistik nedočkáme.

Ilustrační foto
4. července 2019 - 09:45

V Evropě zaujme pouze statistika maloobchodních tržeb v eurozóně, které po propadu v dubnu pravděpodobně vzrostly. Maďarské maloobchodní tržby si udrží solidní tempo, sdělila Jana Steckerová, analytička Komerční banky..

Maloobchodní tržby v eurozóně zkorigují dubnový propad

V zámoří se dnes slaví Den nezávislosti, a tak žádné zprávy ani nová data odtamtud neočekáváme. Rovněž v Evropě zveřejněné statistiky budou druhořadého rázu. Za zmínku stojí maloobchodní tržby v eurozóně, které by podle koncensu trhu měly zkorigovat svůj dubnový propad, ačkoliv německé maloobchodní tržby v květnu meziměsíčně poklesly o 0,6 %.

ADP statistika zůstala i v červnu pod dlouhodobým průměrem

Finální červnový kompozitní PMI za eurozónu byl oproti rychlému odhadu revidován mírně nahoru. Pomohla mu k tomu zejména složka služeb, která se na rozdíl od průmyslu drží stále na vysokých hodnotách jak v eurozóně, tak i v Německu.

Americká ADP statistika z trhu práce, která se za květen i přes současnou korekci výrazně propadla, zaostala za svým dlouhodobým průměrem i v červnu. Dává tedy tušit, že podobně ani páteční statistika počtu nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor nepotěší. Ekonomové SG očekávají v květnu přírůstek 175 tisíc oproti tržním 160 tisícům.

Evropská komise včera oznámila své rozhodnutí pozastavit rozhodnutí o zahájení řízení o nadměrném schodku v Itálii. Děje se tak již podruhé za 6 měsíců. Hlavním důvodem jsou lepší než očekávané fiskální údaje v roce 2019, které ukazují na zlepšení strukturálního salda i obnovení závazku ze strany italské vlády dosáhnout strukturálního zlepšení v roce 2020. Itálie však zůstane pod dohledem komise i nadále.

Maďarská spotřeba zůstává solidní

V regionu budou dnes zveřejněny pouze statistiky maloobchodních tržeb za květen. Ty se i přes drobný pokles meziročního tempa oproti dubnu drží na dobré úrovni. Spotřebitelská poptávka v Maďarsku zůstává silná, podporuje je situace na trhu práce, která se vyznačuje rekordně nízkou nezaměstnaností a téměř desetiprocentním růstem mezd.

Další nudný letní den na koruně

Za podprůměrné aktivity a bez větších makroekonomických stimulů k pohybu koruna včera oscilovala okolo 25,45 CZK/EUR. Podobně byl na tom i polský zlotý, kterému nepomohlo ani zasedání tamější centrální banky. Na něm bankovní rada rozhodla v souladu s očekáváním ponechat úrokovou sazbu nezměněnou na dosud nejnižší úrovni v historii. Na té se už nachází více než čtyři roky a nevypadá, že by se měla jen tak změnit. A to i přesto, že polská inflace poslední měsíce znatelně zrychluje. Není tedy překvapením, že výhled polské centrální banky na inflaci se včera oproti předešlé prognóze posunul nahoru. Polský zlotý se včera držel v blízkosti 4,243 PLN/EUR, dodala Monika Junicke.

(mj, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
103.4
ČEZ
508
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
826.2
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
803.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
700
PHILIP MORRIS ČR
14700
O2 C.R.
237
UNIPETROL
382.5
VIG
640