Svátek má: Dana

Byznys

Velikost textu:

Vyjádření představitelů ECB dnes budou dominovat

Vyjádření představitelů ECB dnes budou dominovat

Prázdný ekonomický kalendář jak v Evropě, tak i v USA vynesou na výsluní projevy členů výkonné rady ECB. V regionu budou publikována data za vývoj v dubnu.

Mario Draghi, šéf Evropské centrální banky
18.květen 2017 - 09:45

V ČR půjde o průmyslové ceny, které by měly meziměsíčně stagnovat a v Polsku pak budou zveřejněna data z trhu práce, uvedl David Kocourek, analytik Komerční banky..

Kalendář na obou březích Atlantiku neobsahuje důležité údaje

Vzhledem k tomu, že ekonomický kalendář ani na jednom břehu Atlantiku neobsahuje důležité údaje, tak dnešními dění budou dominovat vystoupení představitelů ECB. Hovořit budou členové výkonné rady S. Lautenschlager a Y. Mersch. Večer pak na Tel-Avivské univerzitě převezme prezident ECB M. Draghi čestný doktorát a pronese projev.

Euro včera dále posílilo

Evropská měna včera dále sílila, když proti americkému dolaru vystoupala až na 1,115 EUR/USD. Byla tak nejsilnější od října loňského roku. Tento trend patrně reflektuje neuspořádanost americké administrativy, které v posledních dnech opět s výraznější intenzitou nepředvádí z pohledu finančních trhů kompetentní vystupování. Zveřejněná ekonomická data totiž s nejvyšší pravděpodobností nemohla mít vliv, protože potvrzení vývoje spotřebitelské inflace v eurozóně se čekalo a jinak byl ekonomický kalendář prázdný.

České průmyslové ceny v dubnu stagnovaly

Dnešní kalendář v regionu je ve srovnání se včerejškem plnější, ale velké impulzy k obchodování ani tak neslibuje. V České republice budou zveřejněny ceny průmyslových výrobců, které budou meziměsíčně stagnovat, což povede k meziročnímu potvrzení růstu na úrovni 3 %.

V Polsku pak budou zveřejněna čísla o vývoji trhu práce. Dynamika mezd v dubnu by měla podle odhadu ekonomů SG dosáhnout 5,3 % y/y podobně jako v březnu. V delším horizontu by pak růst přes 5 % měl být zachován díky zvýšení minimální mzdy. Na růst mzdové úrovně bude také tlačit předpokládaný návrat pracovní síly z VB v důsledku Brexitu. Zaměstnanost pak v dubnu vzrostla o 4,4 %, v souladu s růstem zaznamenaným v březnu letošního roku.

Investoři vyprodávali svoje pozice v regionu a měny slábly

Kurz koruny včera vůči euru oslabil o necelé 0,4 % na 26,50 CZK/EUR, což mohlo být způsobeno vybíráním zisků, když koruna včera dosáhla na nejsilnější úroveň od ukončení kurzového závazku. Investoři ovšem odcházeli z celého regionu, protože oslabil jak polský zlotý (o 0,3 %), tak i maďarský forint (o 0,3 %), který ovšem tyto ztráty večer skoro vyrovnal. Polská centrální banka včera podle očekávání nezměnila nastavení měnové politiky a ponechala základní úrokovou sazbu na úrovni 1,5 %, uzavřel David Kocourek..

(dk, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV CME
104.6
ČEZ
490.4
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
921.8
FORTUNA
178
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
898.9
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PEGAS NONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR
16299
O2 C.R.
276.9
UNIPETROL
375
VIG
648.9