Svátek má: Simona

Byznys

Velikost textu:

Zástupci států EU hledají vhodné kandidáty na předsedu Komise

Zástupci států EU hledají vhodné kandidáty na předsedu Komise

Dnešek z dat nenabídne ani v hlavních sledovaných ekonomikách ani ve středoevropském regionu nic důležitého.

Ilustrační foto
2. července 2019 - 09:45

Pozornost trhů tak bude směřovat na vystoupení člena amerického FOMC Williamse. V Evropě pak bude pokračovat debata představitelů jednotlivých států EU o obsazení předsedy Evropské komise, sdělil Viktor Zeisel, analytik Komerční banky.

Williams naznačí plány Fedu ohledně snižování sazeb

Dnešek nenabídne žádná důležitá data z hlavních zemí. Trhy budou jistě zvědavé na vystoupení prezidenta newyorského Fedu J. Williamse. Ten by mohl naznačit, jak moc je Fed znepokojen se současným stavem americké ekonomiky a jak budou vypadat další kroky americké centrální banky. My se domníváme, že již na svém červencovém zasedání bude snižovat sazby. Spíše než špatná čísla k tomu centrální bankéře vede řada nejistot. Aby sazby nakonec zůstaly beze změny, potřebovali by představitelé FOMC vidět větší jistotu ohledně obchodu a slušný růst zaměstnanosti i inflačních očekávání.

Představitelé států EU budou mezitím i nadále hledat vhodné kandidáty do vrcholných funkcí v rámci Evropské komise, ale i dalších orgánů unie. Dosud shodu nenašli.  

Německý trh práce prochází fází stabilizace

V Německu v červnu přibylo tisíc nezaměstnaných. To je v podstatě zanedbatelný přírůstek, který naznačuje, že tamní trh práce se stabilizuje. Míra nezaměstnanosti se drží o desetinu nad svým cyklickým minimem. Volných pracovních míst bylo v červnu sice také o čtyři tisíce méně, nicméně jejich počet stále dosahuje necelých 800 tisíc. Ze včerejších čísel je vidět, že ochlazení v průmyslu má vliv na trh práce. Rozsah dopadu je však pro ekonomiku zvládnutelný. V příštím kole mzdových vyjednávání by se ale měl projevit slabšími tlaky na růst platů. Stále špatnou kondici v německém průmyslu naznačila revize indikátoru PMI z tohoto sektoru. I PMI za celou eurozónu dopadly ve finále hůř než podle předběžného odhadu.

I americký ISM index doznal zhoršení. Nicméně trhy byly ještě pesimističtější, a tak mírné snížení lze považovat za pozitivní překvapení. Podle toho vypadalo i obchodování eura s dolarem. Kurz společné evropské měny se v průběhu asijské seance dostal znovu pod hladinu 1,130 USD/EUR a dnes ráno by evropské obchodování měl otevřít kolem úrovně 1,129 USD/EUR.   

Nálada v průmyslu na bodu mrazu oslabila korunu

Koruna se včera dostala pod tlak kvůli zhoršující se náladě v průmyslu. Index PMI se propadnul na svou nejnižší hodnotu od roku 2009, kdy se vzpamatovával z krize. Pokles byl zřetelný zejména u zakázek, i když výrazný byl i u výstupu zpracovatelského odvětví. O něco příznivější pak byla čísla o rozpočtu. Ten se z tradičně slabých květnových čísel v červnu slušně oklepal. Bilance hospodaření státu za první polovinu roku snížila svůj deficit na 20 mld. CZK.

Za celý včerejšek koruna oslabila o tři haléře na 25,45 CZK/EUR. Celkově tak pohyb nebyl nijak výrazný. Maďarský forint dnes zůstal na svém. Nejvíce se tak dařilo polskému zlotému, který i přes špatný výsledek PMI posílil o desetinu procenta na 323,1 PLN/EUR.

Dnes žádná data z regionu nečekáme. Vývoj měn v regionu tak bude ve vleku globálních událostí, uzavřel Viktor Zeisel.

(vz, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
103.4
ČEZ
500.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
822.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
800
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
700
PHILIP MORRIS ČR
14840
O2 C.R.
237
UNIPETROL
382.5
VIG
645.5