Svátek má: Michaela

Politika

Velikost textu:

Filip k Hermanovu vepřínu v Letech: Veřejný zájem? Lžete, pane ministře!

Filip k Hermanovu vepřínu v Letech: Veřejný zájem? Lžete, pane ministře!

"Pracovní tábor pro Romy v Letech byl zřízen za 2. republiky na žádost rodiny Schwarzenbergů pro řešení lesní kalamity," komentuje předseda KSČM Vojtěch Filip a kritizuje vysokou cenu, za kterou vláda na úkor daňových poplatníků odkoupí v Letech vepřín

Jen zbourání vepřína v Letech bude stát daňové poplatníky půl miliardy korun
30. října 2017 - 08:22

"Po dlouhých dohadech vláda odtajnila část toho, co je za smlouvou o odkupu tolik diskutovaného vepřína v Letech na Písecku, který stojí vedle místa bývalého pracovního tábora pro Romy. Ten byl zřízen za 2. republiky na žádost rodiny Schwarzenbergů pro řešení lesní kalamity. Podle ní firma AGPI, která je majitelem vepřína, dostane od státu téměř půl miliardy korun.  Stát tak zaplatí daleko víc, než je dvojnásobek odhadní ceny. Vláda opět rozhodla na úkor nás všech, daňových poplatníků," komentuje vládní rozhodnutí předseda KSČM.


"Rozhodně nechci zpochybňovat stovky obětí, které má tento tábor na svědomí. Památník znám dobře, jezdím tam a je důstojný a oběti si to jistě zaslouží. Vadí mi však počínání vlády, která připomíná onoho slona v porcelánu. Cožpak vyjednávací vládní tým v čele s (promiňte) nekompetentním ministrem kultury Danielem Hermanem, což ocenili i voliči, nedokázal sjednat lepší podmínky? Podle Hermana je dohodnutá suma vyšší než odhad i z toho důvodu, že zahrnuje i veřejný zájem na odkupu vepřína. Jaký to je "veřejný zájem"?  Vždyť jde o peníze, které vláda nevydělala a jen je utrácíte, pane ministře, " bouří Vojtěch Filip. 

"Společnost AGPI původně, zcela logicky, upřednostňovala výměnu za vepřín na jiném místě, což se nestalo. Katastrofální politika likvidace naší potravinové politiky. Stát  raději vyplatí tučné odchodné, navíc budeme jako stát a vlastník platit i další obrovské prostředky za likvidaci hal a dalších výrobních zařízení. V čím zájmu, možná páně odcházejícího ministra přátel za západní hranicí. No a my budeme zase o něco více závislí na dovozu vepřového masa ze zahraničí. Fuj - ostuda!" uzavřel svůj komentář  Vojtěch Filip, předseda ÚV KSČM.

Daniel Herman se v odpovědi na dotaz pro web   ParlamentníListy.cz  hájí tím, že jeho návrh na odkoupení vepřína se známou cenou odsouhlasili všichni členové vlády tedy jednomyslně.  Ovšem ani tato informace není zcela správná, neboť podle Filipa nekompetentní ministr  kultury zamlčel, že při hlasování odešel ministr financí Ivan Pilný, který tuto skutečnost oznámil po zveřejnění ohromné ceny za gesto v Letech.


(ps, Prvnizpravy.cz, na obrázku je výřez z mapy na webu ČÚZK)