Svátek má: Maxmilián|Maxim

Politika

Velikost textu:

Jaroslav Doubrava: Petrohrad nás varuje

Jaroslav Doubrava: Petrohrad nás varuje

Nikdo si moc nevšímal toho, co se odehrálo v Leningradu čili dnes opět v Petrohradu. V ČR politiky vůbec nezajímalo 872 dnů blokády Leningradu, která v den, kdy byla definitivně proražena, tak Hitlerova vojska byla o další příčku blíže porážce.

Jaroslav Doubrava, senátor
6. února 2019 - 07:20

V médiích byla malá zmínka. Je to signál neschopnosti poučit se z historie, varuje ústecký senátor Jaroslav Doubrava.

„Dnes nikdo z velkých politických figur si nevšímá velkého poselství 2. větové války. V letech 1942 – 1944 zničila sovětská armáda potenciál nacistického Německa. V červnu 1944 se západní spojenci vylodili v Normandii a nacistické Německo nemělo již sílu ani v letectvu ani v tankových jednotkách, postavit se invazi v Normandii," zdůrazňuje Doubrava.


„Když jsem se zúčastnil vzpomínkového shromáždění v Leningradu, bylo mínus 23 stupňů Celsia. Ve válečných letech nebylo v té době tepleji. Cítil jsem mráz, ale byl pro mne milosrdný. Byl to suchý mráz, ne tak nepříjemný jako u nás, kde vlhkost nás při menším mrazu trápí více. Ale zároveň jsem cítil teplo, protože nás z Čech přiletělo 36 na vzpomínkovou akci, a byli jsme srdečně přivítáni a uvědomil jsem si i zásadní věc – lidi, kteří nejsou devastováni politikou těch horních pár stovek papalášů, vnímají to co je, stejně u nás i v Rusku. Lidé s námi mluvili jako s dobrými přáteli, ale přesto mě přepadla velká tíseň, když jsem na hřbitově viděl doslova lány hrobů,“ pokračuje Jaroslav Doubrava.

„Nedoceňujeme odolnost a kulturu Ruska. A nedoceňujeme, že politika tehdejšího Sovětského svazu nemá nic společného se současností. Jakékoliv reminiscence jsou zbytečné. Dne máme společného nepřítele – agresivní islám a hloupé politiky - stejně hloupé jako byli ti, kteří otevřeli cestu Hitlerovi. Dne ji otevírají islamismu,“ varuje senátor Doubrava.

(rp,fr,prvnizpravy.cz,foto:jd)