Svátek má: Izabela

Politika

Velikost textu:

Jiří Baťa: Úmrtnost v České republice v období koronaviru

Jiří Baťa: Úmrtnost v České republice v období koronaviru

Denně se na internetových stránkách dovídáme statistiku o vývoji pandemie Covidu-19, tj. kolik bylo v ten den nově nakažených, uzdravených (čím a jak?), hospitalizovaných a v neposlední řadě také počet zemřelých, píše v komentáři Jiří Baťa.

Jiří Baťa
18. ledna 2021 - 07:20

Právě ta statistika v případě zemřelých je poněkud zavádějící. Podle souhrnné statistiky od března 2020 do cca 10. ledna 2021 zemřelo v ČR něco málo přes 14 tisíc občanů. Z tohoto počtu zemřelých však není zřejmé za
  1. zda to byla úmrtí jednoznačně v důsledku virového onemocnění Covidem-19,
  2. zda to byla úmrtí s podporou Covidu-19, protože občan trpěl nějakou vážnou chorobou,
  3. zda se jednalo o úmrtí lidí kategorie senioři,
  4. nebo zda to byli také mladí lidé, v jakém věku a jaká byla přímá příčina jejich úmrtí. Jinými slovy, statistika úmrtí není blíže konkretizována, což vyvolává pochybnosti, že jen na Covid-19 zemřelo v ČR denně v průměru 150 lidí.
Podle oficiální statistiky v České republice zemře ročně celkem v průměru 113 500 občanů ze všech možných důvodů (nemoc, dopravní nehody, sebevraždy, vraždy, přirozená  smrt, úmrtí dětí atd.),  což činí denní průměr cca 311 zemřelých osob. Zdá se tedy dost  nepravděpodobné, že by jen na Covid-19 zemřelo víc jak 14 tisíc lidí za 10 měsíců, kteří jsou prý s velkými problémy pohřbíváni.Proto podobně zavádějící statistika je v případě pohřbu a zpopelňování zemřelých. V ČR existuje 27 krematorií, které jsou (podle velikosti), schopny za den zpopelnit v průměru 8-10 zemřelých, což vynásobeno 27 je v průměru cca 240 pohřbů za den. Pokud informace v tisku či TV konstatují, že některé krematoria „nestíhají“, nestačí kapacita chladících boxů apod., pak je s podivem, že při průměrném úmrtí cca 150 zemřelých denně není 27 krematorií schopno tento počet zemřelých zpopelnit, přičemž nelze vyloučit, že  všech těch 150 lidí zemřelo výlučně na následky Covidu-19 (což lze předpokládat), pak ne všichni nebožtíci museli či musejí být nutně zpopelněni a jsou ukládáni do hrobu. Ostatně podle vyjádření jednoho ředitele Pohřební služby je „jen“ zhruba 40 % zemřelých s Covidem-19. Co těch zbylých 60 %? Jsou započítání mezi oběti Covidu-19, nebo jsou to „ostatní“ úmrtí „všeho druhu“ bez vlivu Covidu-19?
    
Takže se naskýtá otázka jak je možné, že pohřební služby „nestíhají“ pohřbívat cca 150 (údajně na Covid-19) zemřelých denně, (pokud je to pravda?), když oficiální statistika říká, že za rok zemře v ČR cca 113 500 lidí, což činí denní průměr 311 zemřelých a ty pohřební služby zvládají pohřbívat? Kdo nám tedy věší bulíky na nos?
 

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)