Svátek má: Hana

Politika

Velikost textu:

Máme totálně personálně, odborně i materiálně podstřelené ministerstvo?

Máme totálně personálně, odborně i materiálně podstřelené ministerstvo?

„Akviziční projekty a skutečnou modernizaci armády brzdí ve skutečnosti nikoliv v první řadě armáda a generální štáb, ale nejasné politické zadání, tedy ono je jasné, ale nechce se to ventilovat na plno," napsal bývalý poslanec Bohuslav Chalupa. 

Ilustrační obrázek
31. května 2020 - 06:20

„ČR a její daňoví poplatníci mají investovat peníze tak a "do toho", co prioritně nemá sloužit k obraně vlasti (viz článkek 3 NATO),  ale jako doplnění sil kolektivní obrany , což ale neodpovídá závazku vynakládat pouze 20% z každoročního rozpočtu Ministerstva obrany na tyto účely!" napsal bývalý poslanec zvolený tehdy za hnutí ANO.

„Vláda ČR a AČR/MO se v žádném ohledu nevyrovnala s prioritním úkolem a to je schopnost bránit vlast, zemi....takhle to vidím jako občan ČR," konstatoval dále  Bohuslav Chalupa, aby se bývalý voják chemického vojska rozepsal ...

 
Ministerstvo obrany je - pokud jde o provádění systému akvizic a nákupů - totálně personálně, odborně i materiálně podstřeleno...a tato situce trvá desetiletí, upozorňovali na to nejen náměstci ministrů pan Borovec a později i pan Koštoval...ale i někteří noví poslanci.

Ministerstvo obrany je - naopak - pod velmi silným vlivem a tlakem zájmů zbrojařských korporací a též pod silným politickým tlakem vlády plné odborníků na obranu bezpečnost, která to chce mít "dobré" zejména u Američanů....

Do dnešního dne jsem nezaznamenal ani nejmenší snahu diskutovat o zřízení nanejvýš potřebné - tedy asi jen z pohledu daňového poplatníka - Státní agentury pro centrální akvizice a nákupy pro ozbrojené a bezpečnostní složky, včetně řízení vědy a výzkumu v této oblasti ....cosi jako "DARPA".

Takzvaná pandemie COVID-19 mimo jiné zcela zřetelně ukázala jednu věc - pokud si daňoví poplatník platí svou armádu, pak vůbec nejvhodnější a nejefektivnější jsou investice nikoliv do tanků či nových BVB, ale do speciálních druhů vojsk jako jsou vojenští chemici, zdravotníci, ženisté. Tedy armády, která má svůj význam a efekt i v době míru, v době řešení mimořádných - krizových situací. Na toto téma jsem vedl diskuse i s panem gen. Petrem Pavlem a dalšími - v roce 2020 stav nezměněn.

Je potřeba poukázat i na to, že špičková vojenská technika, kterou míní současná vláda v čele s premiérem, který 7 let přistupoval k armádě způsobem, který opakovaně vyjádřil velmi lapidárně: "děte s celou armádou do prdele" - a podle toho také vybral a instaloval ministry obrany (2013-2020),  tedy tuto techniku si voják v poli, v průběhu přestávky v bojové činnosti v žádném případě neopraví - jak by se i laickým selským rozumem dalo předpokládat a očekávat.

Než se totiž vymění pitomý šroub v pancíři, musí se zjistit, zda součástka není v dokumentaci označena jako přísně tajná, opravář pak musí mít prověrku NBU a před opravou se musí sejít desítky právníků všech sub dodavatelů a jejich sub sub dodavatelů co se na výrobě podíleli, aby si odsouhlasili,  kdo to opravu může provést....., pak se to musí projednat a pak odsouhlasit na 12 odborech ministerstva obrany. Zkus si, daňový poplatníku,  představit koncovou cenu takové opravy a její délku.... to už totiž bude dávno po válce, jak vyplývá z takřka tříleté opravy 5 vozidel Pandur.

Proto jsem navrhoval, aby konečný dodavatel vojenské techniky zajistil to, že pokud nebude lze provést opravu přímo v průběhu bojové akce, v poli, bude na jeho náklady technika vyměněna - v řádu hodin - kus za kus....,  aby se mohlo vůbec něčím válčit, Nechtějte vidět ty nasr...é obličeje na MO. Pro představu - ještě v roce 1987 (před páně Havlově devastací ozbrojených sil), jsme jako ČSSR vyrobili 2 700 ks BVP-2.

Dodnes mi nebylo vysvětleno, který génius a proč prodal například raketomety.....

PRO ÚPLNOST - v pohodě si můžeme - my daňová poplatníci, kterým celá armáda se vším všudy patří - ještě pár let ponechat vrtulníky Mi-24, BVB - 2 a další techniku - za nepoměrně menší částku než je jen 55 tisíc milionů za nová BVB a 30 tisíc milionů za "nové" vrtulníky ji "upgradovat" a plnit s přehledem článek 3 Alianční smlouvy.

Novou techniku můžeme jednak nakoupit až bude po ekonomické krizi. která už dala nohu do dveří - a můžeme se zapojit například do vývoje a výroby víceúčelových vrtulníků, které vyvíjí Pentagon a Italská firma Leonardo - mimochodem "ta" firma Leonardo, kterou MO na základě skutečně velmi podivuhodných parametrů uměle vyřadila z výběrového řízení na nové vrtulníky ... (to jsou paradoxy pane Vaněk) ...

a peníze které jsou k dispozici masivně převést a investovat do

1. výstavby speciálních druhů vojsk - chemiků, zdravotníků, ženistů, kybernetické obrany
2. do Branné výchovy
3. do efektivní, celostátní, metodicky centralizované, systémové a koordinované přípravy obyvatel na krize - nikoliv doslova rozfrcáním naprosto nic neřešících 170 milionů do několika stovek neziskovek  velmi nespokojený občan sám voják v poli, nemající k dispozici ani kancelář, sekretářku, ani tisícihlavý dav státních úředník," uzavřel svůj komentář bývalý poslanec a důstojník chemického vojska Bohuslav Chalupa.

(ps, Prvnizpravy.cz, Chalupův facebookový profil, foto: ps)