Svátek má: Mahulena

Politika

Velikost textu:

Nevysílá Jiří Drahoš poplašné zprávy, což je od roku 2009 trestný čin?

Nevysílá Jiří Drahoš poplašné zprávy, což je od roku 2009 trestný čin?

"Vyslovení podpory, které kandidátovy šance a preference sníží, místo aby je zvýšilo, se v politice označuje jako polibek smrti," míní komentátor současného dění Ludvík Smýkal.

Jiří Drahoš možná vysílá poplašné zprávy
3. prosince 2017 - 06:56

"Jiří Drahoš, jeden z kandidátů na prezidenta republiky, v pátek 1. prosince 2017 předvedl v tomto směru „neuvěřitelné“. Po setkání s premiérem v demisi Bohuslavem Sobotkou prohlásil na tiskové konferenci, že se obává toho, že „výsledky voleb v České republice ovlivňují zahraniční tajné služby prostřednictvím dezinformací," upozorňuje Ludvík Smýkal a dál sleduje názory bývalého předsedy České akademie věd.

"Nemám žádný důvod pochybovat, že k ovlivňování voleb docházelo,“ řekl Drahoš i s odkazem na nedávné sněmovní volby. "Podobný vliv očekává kandidát  i v lednových prezidentských volbách," což uvedla česká media.

"Schůzka s předsedou vlády měla podle Jiřího Drahoše preventivní charakter a předseda vlády ho ujistil, že hrozbou se zpravodajci zabývají. Upozornil na ruský vliv na volby v několika zemích. Stejný apel jako na Sobotku vznese Drahoš i na příštího premiéra, kterým by měl prezident Miloš Zeman jmenovat 6. prosince 2017 Andreje Babiše (ANO). Servery a zdroje, které podle Drahoše šíří dezinformace, zveřejnila Drahošova kancelář na svém webu," popisuje události zkušený zeměměřič.

Reakce „dotčených“ na sebe nedaly dlouho čekat.   

"Reakci ředitele BIS Michala Koudelky na vyjádření prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše  tlumočil médiím  mluvčí služby Ladislav Šticha:
„Bezpečnostní informační služba se pochopitelně zabývá každým, byť jen potenciálním ohrožením demokracie. V tuto chvíli nemáme k dispozici žádné relevantní informace o tom, že by došlo k nezákonnému ovlivňování parlamentních voleb ze strany cizích zpravodajských služeb. To samé platí pro volby prezidentské,“ řekl mluvčí.
Určitá rizika dezinformačních kampaní existují vždy. Jsou podle Koudelky daní za to, že Česko je demokratická země se svobodou slova," cituje Smýkal další zdroj.

"Na slova Jiřího Drahoše reagoval také prezident ČR Miloš Zeman: „Prezidentský kandidát Jiří Drahoš buď disponuje vlastní tajnou službou, nebo se na sebe snaží upozornit šířením konspirací“.  „Považuji za urážku občanů, pokud někdo tvrdí, že mohou v případě voleb do Sněmovny či na Hrad být ovlivněni „jakýmisi imaginárními zahraničními službami“. To by znamenalo, že jsou nesvéprávní. Člověk by snad neměl považovat občany za nesvéprávné.“ cituje dál Smýkal zase názor současné prezidenta.
 

"Jiří Drahoš si zřejmě vzal za svůj vzor neúspěšnou kandidátku loňských amerických prezidentských voleb Hillary Clintonovou, která ještě před konáním prezidentských voleb obvinila svého soupeře, současného prezidenta USA Ronalda Trumpa, z podpory zahraničních zpravodajských služeb," uvědomuje si Smýkal souvislosti.

"Měl by ale mít ale na paměti, že nekandiduje na prezidenta USA, ale na prezidenta České republiky, ve které platí zákony, týkající se šíření poplašné zprávy a je otázkou, kterou by měly zodpovědět orgány činné v trestním řízení, zda uvedené výroky Jiřího Drahoše nejsou šířením poplašné zprávy, které je v České republice od roku 2009 trestný čin podle § 357 trestního zákoníku, jehož se dopustí pachatel, který úmyslně způsobí podle Wikipedie „nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá“.  I při nečinnosti výše uvedených orgánů lze předpokládat, že výroky Jiřího Drahoše z 1. prosince 2017 zcela určitě „zváží“ občané České republiky v lednu 2018 při přímé volbě prezidenta ČR," má jasno zeměměřič Ludvík Smýkal.

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)