Svátek má: Milena

Politika

Velikost textu:

Pieta nepieta. Zbourání vepřína v Letech je byznys velký jako kráva

Pieta nepieta. Zbourání vepřína v Letech je byznys velký jako kráva

Televize Václava Moravce, kterou takto nazval po prvním kole prezidentských voleb ten, který je vyhrál Miloš Zeman, vysílá každou neděli dvě hodiny a tu druhou únorovou ta Moravcova diskuse se nelišila od ostatních. Jen se nyní mluvilo o odvolání Tomio Okamury za výroky o táboře v Letech.

Kachna a ještě k tomu po neděli
12. února 2018 - 08:27

Řečník v Moravcově televizi za ČSSD Milan Chovanec souhlasil s odvoláním šéfa SPD Tomia Okamury z postu místopředsedy Sněmovny za výroky o táboře v Letech, což potvrdil v televizní diskusi s poslancem SPD Radkem Kotenem.

"Naše světy jsou úplné odlišné, máme odlišný pohled. Ty výroky jsou natolik za hranou, a ne za jednou, ale za pěti. Z úst Tomia Okamury padají tak závažné informace, že pokud se bude jednat o jeho odvolání, tak já budu hlasovat pro jeho odvolání," řekl Chovanec a dodal, že "nejde spolupracovat s SPD." 

Jakou udělal chybu moderátor Václav Moravec?


"Jen z bývalé vlády ojedinělému voličovi Miloše Zemana jaksi  zapomenul připomenout, že Okamurovi se plot neplot v Letech nelíbí především částka, za kterou stát vykoupí vepřín v Letech. To nebyla asi ztráta paměti, Václave Moravče?," zeptal  se student politologie, který si nepřál být jmenovaný, aby jej profesoři politologie nepovažovali za kolegu.

Co o tom všem soudíte?

"Je pravda, že Tomio Okamura nejprve tvrdil, že tábor, v němž byli v době protektorátu vězněni Romové, nebyl oplocený a bylo možné se v něm volně pohybovat. Později se za tato slova omluvil a upřesnil, že tábor nebyl střežen, ale hlavně na co předseda SPD upozornil a musí Chovancově partě, která tvořila Sobotkovu vládu, vadit, je, že odkoupení vepřína v Letech má proběhnout za šílenou předraženou cenu a další náklady z daní všech občanů vzniknou ještě za zbourání vepřína a za úpravu pozemku a vybudování nějakého pietního místa a to ještě se vše děje i na území, kam pracovní tábor nezasahoval. Lidovcům a Chovancovu křídlu ČSSD nevadí ani tak výroky o plotu a střežení pracovního tábora, ale upozornění na tu prozrazenou  skoro prozatím jen půlmiliardu korun odhlasovanou Chovancem, Sobotkou, Chvojkou, Zaorálkem, Marksovou, ale i Hermanem, Jurečkou a Bělohrádkem a nakonec i Brabcem, Pelikánem, Stropnickým a Šlechtovou sedících v tu chvíli ve vládě. Ta suma, na kterou upozorňuje Okamura, je totiž nezdůvodnitelná a nechápe ji také veřejnost, což moc dobře ví Okamura."

Vy tedy fandíte tomu Okamurovi?

"Vůbec ne, ale akce spojená s pokusem o  jeho odvolání z funkce místopředsedy sněmovny a která je sice zdůvodněná jeho výroky k táboru v Letech, mu Okamurovi bohužel zvýší popularitu a přízeň u lidí, kteří si myslí totéž co on. Vše, co je spojeno se zbouráním vepřína v Letech je byznys velký jako kráva. Ty práce od bourání až po rekultivaci pozemků a pozdější návrhy a výrobu nějaké piety a možná i následné navážení zástupů školní mládeže a romských spoluobčanů do Let u Písku, to něco bude stát, to někdo bude zařizovat a provádět za státní prostředky a na to už se třesou firmy, nevládní organizace a další instituce a všichni si to nechají hodně dobře zaplatit."

Nezdá se vám, že je to hodně zjednodušené vysvětlení?

"Nechtěl jste říci drsné vysvětlení? Jo, je to tak. Vy to neslyšíte a nevidíte, že se tady počínaje Chovancovým chováním v Moravcově televizi, předchozími výkřiky lidovců, starostů a členů TOP 09 a tlačením na zbytek poslanců ČSSD snaží tito politici zastrašit všechny ostatní, že nelze zpochyňovat přemrštěné náklady na vytváření piety v Letech. Jinými slovy, jste proti, jste tudíž nahnědlí!"

Co vás nejvíce překvapilo na této kauze?

"Jednak jsem nepochopil, proč se to všechno nefinancuje z veřejné sbírky. Pak bych se těšil, jakou částkou by do té sbírky přispěl  lidovec Herman a jeho parta, pak Sobotkova parta a nakonec i ti, co o pietě Romů nejvíce hovoří a napomínají nás. Tuhle jsem se také zamyslel, že by bylo zajímavé udělat přehled výroků, jak a kteří politici používají ve spojení s kauzou Lety slovo vepřín a kteří používají smyslově více smrdící slovo prasečák. Jsem přesvědčený, že o tom by byla docela zajímavá bakalářská práce. A pak je zajímavé, že při této kauze se nikdo neptá občanů obce Lety u Písku, co si o tom všem myslí a jak se těší na zvýšený turistický ruch u památníku, do které chce politická honorace investovat skoro miliardu z našich daní."Říká se, že kuriózní neověřené informace, jaká je i ta, co si právě čtete, vydavatelé novin dříve opatřovali latinskou zkratkou N .T. (Non testatum) – neověřeno. Fonetická podoba zkratky "enté" se zvukově podobá německému die Ente, česky tedy Kachna. Prvnízprávy.cz čas od času pečou Kachnu na neděli a někdy i po neděli, jako zrovna v tomto případě ...


(ps, Prvnizpravy.cz, foto:ps)