Svátek má: Mahulena

Politika

Velikost textu:

Proč není k dispozici vyšetřovací zpráva ohledně střelby na Majdanu?

Proč není k dispozici vyšetřovací zpráva ohledně střelby na Majdanu?

Poslední listopadovou středu se za velkého zájmu posluchačů v Praze uskutečnila beseda s vystihujícím názvem vytvořeným z jediného názvu státu Jiná Ukrajina. S velkou pozorností posluchači vyslechli přednášku bývalého policejního prezidenta Stanislava Novotného.

Stanislav Novotný na besedě Jiná Ukrajina
5. prosince 2017 - 08:15

"Ukrajina je stát, který v podstatě vznikl díky Sovětskému svazu – a jinak nikdy neexistoval," prohlásil bývalý policejní prezident a publicista Stanislav Novotný, který vzpomenul na všechny zásadní změny, jež se na Ukrajině v poslední době staly. Jako obrovský problém je podle Novotného původní tzv. oranžová revoluce. Vyzval rovněž  k pojmenování důležitých faktů  v souvislostmi se vstupy velmocí do ukrajinských revolucí.

Upozornil, že za zcela zásadní považuje skutečnost, že dodnes není k dispozici vyšetřovací zpráva ohledně střelby na Majdanu, při které bylo v únoru roku 2014 v Kyjevě zastřeleno několik desítek lidí. V souvislosti s tím řekl, že unikly nějaké odposlechy, z nichž bylo jasné, že se něco dělo a kamuflovalo.

"Nicméně nikdo nikdy nebyl schopen se posunout dál, přestože víme, že v těch vládách fungují velmi dobře v podstatě američtí lidé. To, že jsou cizí státní příslušníci v nějaké národní vládě, mě vždy velmi iritovalo, to mně vždy velmi vadilo, protože jde vždy o nějakou loajalitu vůči státu. Jestliže Ukrajina není schopna se domluvit na tom, že musí mít lidi, kteří jsou loajální vůči vlastnímu státu, že tam bude mít spoustu cizích státních příslušníků, kteří vlastně vůbec neodpovídají za to, co vlastně dělají vůči této zemi. To je docela skandální. To musíte uznat. My jsme také měli cizího státního příslušníka ve vládě. Už tam není,“ bouřil  Stanislav Novotný, aniž by prozradil koho tím českým ministrem cizincem, který už tam není, myslel.

Myslel tím  Jiřího Dienstbiera, který se narodil v USA a má americké občanství?

Novotný nezapomněl ani  na tragickou událost v Oděse. Jako velké memento připomněl také rozdělení bývalé Jugoslávie, přičemž dodal, že v současné době se situace posouvá směrem dále a dále na východ, v čemž osobně spatřuje obrovský problém současného stavu na Ukrajině.


"V těchto souvislostech je pohyb na Ukrajině velmi nebezpečný. V souvislosti s tím, že se v současnosti naváží těžká vojenská technika a čeká se, kdy to bouchne. Na to dávejte velký pozor. To je problém nás všech,“ varoval  Stanislav Novotný.

"Ukrajinci mi nevěřili a smali se mi,  když je před mnoha lety varolav, že se u nich bude střílet," vzpomenul  Novotný na rozhovory při dávných  setkáních se svými ukrajinskými přáteli.

Moderátor besedy Hynek Kmoníček glosoval Novotného vystoupení postřehem, že se řečník projevil jako bývalý policista, neboť mu chybí vyšetřovací zpráva ohledně střelby na Majdanu a zmínil se rovněž, že  unikly na Ukrajině odposlechy.

Hynek Kmoníček: Ukrajina bude zápasit s tím, jestli vůbec bude!

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)