Svátek má: Otmar

Politika

Velikost textu:

Vepřín v Letech zbouráme, aby se vědělo, že za války byli Češi svině?

Vepřín v Letech zbouráme, aby se vědělo, že za války byli Češi svině?

Poslanec Karel Schwarzenberg narozený 10. prosince 1937 a zvolený za TOP 09 je nejstarší osobou ve dvousetčlenné Sněmovně, ale to neznamená, že je nejmoudřejší. Potvrzuje to i jeho první vystoupení. Stojí zato si jej zapamatovat. Posuďte sami ... 

Snímek mapy obce Lety s vyznačením vepřína, o kterém se mluví
6. prosince 2017 - 08:38

"V předcházejícím projevu pan poslanec Okamura zkritizoval výdaje 400 milionů  na odkup vepřína v Letech. A poznamenal, že po České republice bylo více než 40 obdobných táborů jako byly Lety," začal svůj projev Karel Schwarzenberg.

"Nejsem odborník na ocenění vepřínů, ale vím jednu věc, že jenom dva koncentráky, ten v Letech a na Moravě, sloužily k vyhubení Romů u nás. A že to nebylo v německé režii, nýbrž to bylo v české režii. Lety byly zřízeny protektorátní vládou a hlídány českými četníky, kteří bohužel se tam vyrovnali ve výkonu své služby německým koncentračním strážcům. To je naše ostuda, pokud mluvíme o Letech! To není německá, to je naše ostuda. A neměli bychom škudlit, když jde o to naši ostudu odstranit. To hyzdilo obraz českého národa a českou zemi dlouhá léta, i po sametové revoluci. Je nejvyšší čas, aby se tento vepřín odstranil. A bohudíky se to stane. Ale především, pamatuji se na rozdíl od různých poboček německých koncentráků u nás, tento a v Hodoníně byl jediný, který byl opravdu český koncentrák, což je naše ostuda," uzavřel své vystoupení Karel Schwarzenberg.

Karle, to jsou paradoxy ...

"Vepřín v Letech na Písecku, který stojí vedle místa bývalého pracovního tábora pro Romy,  byl zřízen za 2. republiky na žádost rodiny Schwarzenbergů pro řešení lesní kalamity," upozorňuje v článku Vojtěch Filip, jehož dřívější komentář znáte ...
Filip k Hermanovu vepřínu v Letech: Veřejný zájem? Lžete, pane ministře!

Jen tak pro zajímavost, pracovní tábor v Letech se vším všudy schválila protektorátní vláda na návrh ministra vnitra Bienerta, jednoho z dědečků paní Kaslové, která se soudí s Hradem ohledné svého druhého  dědečka Ferdinanda Peroutky a jeho zatím nenalezeném článku v časopisu Přítomnost. 

 


Stanovisko k vepřínu v Letech vydala už dříve i Strana práv občanů, které rovněž znáte ...

(ps, Poslanecká sněmovna,  Prvnizpravy.cz, obrázek je snímek mapy z webu ZÚ)