Svátek má: Karolína

Regiony

Velikost textu:

Alej přátelství u jezera Medard dostane pamětní desku od Arniky

Alej přátelství u jezera Medard dostane pamětní desku od Arniky

Alej přátelství, která vznikla na břehu jezera Medard, se dočkala významného ocenění udělovaného sdružením Arnika.

Alej přátelství
11. května 2019 - 12:00

Alej přátelství byla vyhlášena Alejí roku 2018 v konkurenci 92 alejí a stromořadí z České republiky, když v anketě získala 1592 hlasů. K vítězné aleji přibude pamětní deska, kterou během slavnosti v sobotu 11. května ve 14 hodin odhalí spolek Arnika, předá ceny vítězi ankety Michaelu Rundovi a představí zbrusu nové logo.

Alej přátelství tvoří sto dubů zimních, které odolají extrémním podmínkám jižního svahu s jílovým podložím v místě bývalého hnědouhelného dolu. Jedná se teprve o druhou mladinkou alej v anketě, ve které dosud soutěžily majestátní vzrostlé aleje.

O krásách alejí a památných stromech pohovoří patronka ankety spisovatelka Marie Holečková. S hudebním překvapením vystoupí patronky Sestry Havelkovy. Titul nejkrásnější aleje za rok 2018 bude připomínat pamětní deska uprostřed dubové Aleje přátelství, kterou odhalí Arnika s místními dobrovolníky, kteří se na výsadbě podíleli. Autor vítězné nominace Michael Rund obdrží během slavnosti jako hlavní cenu let balonem od Lucky Balon.

„Velmi si vážíme, že Alej přátelství získala v obrovské konkurenci přízeň lidí ze všech koutů vlasti. V roce stého výročí naší republiky alej vysadilo sto rodin z Karlovarského kraje a pevně věřím, že se stane inspirací pro ostatní a pomůže šířit myšlenku přátelství stovky let,“ uvedl autor vítězné nominace Michael Rund.

Slavnost Alej roku 2018 začne ve 14 hodin u jezera Medard na Sokolovsku v blízkosti stávající informační tabule. Během alejového svátku spisovatelka Marie Holečková představí krásy alejí, pěvecké trio Sestry Havelkovy obohatí odpoledne prvorepublikovým swingem. Patronky s loňským vítězem nakonec zahájí nový ročník Aleje roku 2019.

Akce se koná za každého počasí. Pořadatelé doporučují sportovní obuv a oblečení a také pláštěnku, či deštník. Občerstvení si každý zajišťuje samostatně. Na místo akce se lze dostat několika způsoby: Pěšky například od sokolovského kláštera po cyklostezce směr Citice. Odbočit na rozcestí Medard, přejít po Antonínském mostě a po levé straně již lze vidět Alej přátelství (asi 1,5 km), na kole po stejné trase, vlakem do stanice Sokolov, nebo Citice, odtud pěšky nebo na kole. (Můžete si i půjčit koloběžky v půjčovně lodí DRONTE Sokolov).

Autem: Je nutné se dostat na ulici Citická a jet po ní směr Citice. Vlevo míjíte areál STK Tylinger a dále areál garáží. Další odbočka za garážemi je na panelovou cestu, po které odbočíte (poznávací znamení – lze vidět jediný most, který vede přes řeku, silnici a železnici). Auto lze zaparkovat podél panelové cesty.

Před několika lety vznikla v hlavě Josefa Pelanta z Andělské Hory myšlenka, aby v roce 2018, roce stého výročí naší republiky vysadilo sto rodin z Karlovarského kraje alej tvořenou sty stromy. Spolu s členy Rotary klubu z Karlových Varů a dalšími sponzory začali tuto myšlenku realizovat. Každá zapojená rodina přispěla částkou 2500,- Kč.Původní plánované umístění v Doupovských horách se ukázalo jako nereálné, alej tvořená sty stromy má totiž délku tři čtvrtě kilometru a jednání s více vlastníky by bylo administrativně složité. Jako jedna z mála vhodných lokalit se ukázaly jižní svahy jezera Medard blízko Sokolova a díky vstřícnosti vlastníka pozemků, Sokolovské uhelné, bylo možné alej zasadit blízko napouštěcího objektu jezera u Antonínských mostů.

Po konzultaci s odborníky byl pro extrémní podmínky jižního svahu s jílovým podložím v místě bývalého hnědouhelného dolu jako nejvhodnější vytipován dub zimní (Quercus petraea) i pro jeho odolnost a dlouholetost.

Slavnostní sázení již dvacetiletých, 4,5 metrů vysokých stromků proběhlo 28. dubna 2018 za účasti patronů stromů a jejich dalších rodinných příslušníků, ale i náhodných kolemjdoucích pěších a cyklistů. Informoval Sokolov.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:sokolov)