Svátek má: Robin

Regiony

Velikost textu:

Alžbětiny lázně budou šetřit energii díky výměně oken

Alžbětiny lázně budou šetřit energii díky výměně oken

Alžbětiny lázně za sebou mají důležitou etapu obnovy. Budova je nemovitou kulturní památkou a nachází se v městské památkové rezervaci.

Alžbětiny lázně
1. prosince 2022 - 12:00

Karlovarské Alžbětiny lázně jsou významným lázeňským provozem, posledním fungujícím příkladem centrálního lázeňského domu v Karlových Varech. Jejich dlouhodobým problémem byl technický stav a především z něj vyplývající energetická náročnost objektu. Budova je nemovitou kulturní památkou a nachází se v městské památkové rezervaci.

V těchto dnech byla dokončena výměna oken budovy, která si vyžádala celkem 33 milionů korun, 8 milionů činila dotace z programu MPO Úspory energie, náklady pro město tedy činí 25 milionů korun. Práce byly zahájeny v létě letošního roku. Vyměněno bylo 403 oken na fasádě a 102 oken na střeše, z toho třetina byla repasována, dvě třetiny jsou na míru zhotovené repliky.

„Především je nezbytné poděkovat vedení města Karlovy Vary, které projekt podpořilo a dlouhodobě podporuje také fungování Alžbětiných lázní i v době covidu. Tento projekt nám umožní ušetřit až 29 % tepla, což může za topnou sezónu znamenat úsporu milionu korun. Musím vyseknout poklonu zhotovitelské společnosti ALBO okna – dveře s.r.o., která dokázala splnit náročný úkol za velice rozumnou cenu a v napjatém termínu,“ uvedl předseda představenstva společnosti Alžbětiny lázně, a.s., Ing. Václav Benedikt.

Náměstek primátorky pro majetek města Miroslav Vaněk dodal: „Město se neváhá postavit čelem k potřebám svých organizací, Alžbětiny lázně vnímáme jako důležité zařízení, nejen pro místní, ale také pro návštěvníky města. Ale musíme se nutně zabývat jejich ekonomikou, aby dokázaly fungovat bez ztrát. Rekonstrukce oken k tomu jednoznačně přispívá, je to důležitý, i když ne poslední krok, který budova potřebuje. Určitě patří uznání předsedovi představenstva Alžbětiných lázní, že dokázal na tuto akci získat nezanedbatelnou dotaci a snížit tak náklady města.“Výměnu oken už během provádění pozitivně kvitovali návštěvníci lázní, jak v dlouhodobém dotazníkovém šetření, které mezi svými klienty lázeňská společnost provádí, ale i v osobních rozhovorech. Uvítali například to, že ani přes studený podzim už čekání na procedury neznamená zimu a nepohodlí, oceňují vyšší celkovou pohodu při pobytu v objektu.

Karlovarskenovinky.cz informoval Jan Kopál, tiskový mluvčí Magistrátu města Karlovy Vary.

(jv,karlovarskenovinky.cz,foto:mmkv)Půjdete-li k volbám, koho budete volit ve druhém kole prezidentské volby?