Svátek má: Alexandra

Regiony

Velikost textu:

Ambulantní specialisté musí zvážit, kterým pacientům poskytnou kód

Ambulantní specialisté musí zvážit, kterým pacientům poskytnou kód

​Od středy 24. března mohou ambulantní specialisté poskytovat svým chronicky a závažně nemocným pacientům mladším 70 let unikátní kód k registraci na očkování proti COVID-19 do centrálního rezervačního systému.

Ilustrační foto
1. dubna 2021 - 12:00

Kód by však měli dostat jen ti lidé, jejichž onemocnění jsou zařazena do přehledu diagnóz stanoveného ministerstvem zdravotnictví, respektive odrážejí rizikové faktory jejich zdravotního stavu. Důvodnost výběru pacientů k očkování mohou zpětně prověřit zdravotní pojišťovny.

„Ambulantní specialisté skutečně mají k dispozici metodický pokyn, tedy základní vymezení diagnóz a zdravotních stavů, podle nichž by měly být chronicky a závažně nemocným lidem zaslány unikátní kódy. Zároveň stanovilo ministerstvo zdravotnictví seznam poskytovatelů zdravotní péče v jednotlivých oborech, do kterých tito pacienti spadají. Jedná se například o endokrinologii a diabetologii, hematologii, intervenční kardiologii, klinickou onkologii, nefrologii či pneumologii,“ vysvětlila krajská koordinátorka pro očkování MUDr. Dagmar Uhlíková.

Lékaři v kraji mohou pacientům s COVID-19 předepsat Bamlanivimab

Lékaři, kteří vyhodnotili onemocnění konkrétního pacienta jako natolik závažné, že se pojí s vysokým rizikem těžkého průběhu COVID-19, poskytli těmto lidem unikátní kód. Pomocí něj se mohou přihlásit k očkování proti COVID-19 do centrálního rezervačního systému. Tam naleznou též informace k procesu registrace a rezervace. V přihlašovacím formuláři zaškrtnou políčko „osoba s chronickým onemocněním“ a vyberou si, nejlépe po poradě s lékařem, preferované očkovací místo. Kód má omezenou platnost, a to do 30. dubna 2021. „Možnost přednostního očkování těchto vysoce rizikových pacientů vítáme, protože je vakcinace nejen efektivně chrání, ale zároveň tak snižujeme pravděpodobnost, že právě tito lidé budou hospitalizováni často s velmi těžkým průběhem onemocnění COVID-19 a zvýší už tak velkou zátěž nemocnic,“ dodala MUDr. Uhlíková.

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci je nejvyšší sousoší v České republice

V případě, že si chronicky a závažně nemocní nebudou vědět rady s registrací do centrálního rezervačního systému, v Karlovarském kraji jim pomohou operátoři krajské asistenční linky: 800 600 444. Linka je v provozu v pracovních dnech od 8 do 18 hodin, o víkendech a svátcích od 9 do 15 hodin.

Informovala Jana Pavlíková za Krajský úřad Karlovy Vary.

(jv,karlovarskenovinky.cz,foto:arch.mmkv)