Svátek má: Drahoslav

Regiony

Velikost textu:

Cheb do oprav svých památek investuje miliony

Cheb do oprav svých památek investuje miliony

Františkánský klášter s kostelem Zvěstování Panny Marie, kostel sv. Kláry, kostel sv. Bartoloměje a barokní špýchar v Hradební ulici vyžadují nemalé finanční prostředky.

Chebský hrad
18.březen 2017 - 12:00

V průběhu let 2012 až 2016 investovalo město Cheb do oprav svých památkových objektů více jak 12 milionů korun. Nejedná se pouze o Chebský hrad, který byl v minulém měsíci prohlášen za Národní kulturní památku, ale ve své správě má město i další objekty, jako Františkánský klášter s kostelem Zvěstování Panny Marie, kostel sv. Kláry, kostel sv. Bartoloměje a barokní špýchar v Hradební ulici.

Podle slov kastelána památkových objektů města Cheb Tomáše Dostála nejsou výdaje určeny pouze k opravám, ale prostředky slouží také k zajištění kulturních akcí.

„Z peněz, které mohu čerpat, byly pořízeny veškeré interiérové a exteriérové expozice, například expozice historických kostýmů v Mlýnské věži, oratoř císaře v hradní kapli, alchymistická laboratoř rovněž v kapli, expozice historického vývoje trestu smrti a práva útrpného v jihozápadních kasematech, pozice polního dělostřelectva na jihozápadním bastionu, antická a středověká mechanická artilerie v hradních exteriérech, barokní prachárna v jihozápadním bastionu, historické řemeslné dílny v hradních exteriérech, středověké klášterní skriptorium v knihovně bývalého františkánského kláštera atd.. Dále tyto prostředky sloužily a slouží k zajištění těch kulturních akcí, které nejsou pořádány Kulturním centrem Svoboda či Západočeským divadlem v Chebu. Odbor správy majetku hradí rovněž veškeré běžné opravy, revize, náklady na energie a služby, které jsou spojeny s běžným chodem jak Chebského hradu, tak dalších památkových objektů ve správě kastelána,“ říká kastelán.


V současné době je připravovaná žádost o dotaci na obnovu Chebského hradu ve výši překračující 33.000.000,- Kč. Ta je primárně zaměřena na vyřešení problémů spojených především s barokní částí hradu. Dotační prostředky budou použity na obnovu cihelného hradebního opevnění od vstupní brány po hradní palác, obnovu cihelného hradebního opevnění v sektoru JZ bastionu, nové zastřešení jihozápadních kasemat, nové zastřešení jihovýchodních kasemat, včetně jihovýchodního bastionu a zřízení nové expozice v tomto bastionu.

V loňském roce tuto chebskou dominantu navštívilo téměř padesát tisíc turistů. Informovala Simona Liptáková, tisková mluvčí Městského úřadu Cheb.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:hrad)