Svátek má: Drahoslav

Regiony

Velikost textu:

Děti z Drmoulu byly nejaktivnějšími sběrači použitých baterií

Děti z Drmoulu byly nejaktivnějšími sběrači použitých baterií

V Karlovarském kraji odevzdaly děti z Drmoulu 400 kilogramů použitých baterií k recyklaci.

Recyklohraní
31.leden 2016 - 07:30
Do podzimní soutěže v rámci projektu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět se zapojilo 859 škol napříč celou republikou. Z Karlovarského kraje se zúčastnilo 22 škol, které dohromady odevzdaly k recyklaci 1,3 tun baterií. Karlovarskenovinky.cz informovala Lucie Pech.

Nejúspěšnějšími sběrači Karlovarského kraje se stali žáci ze Základní školy a Mateřské školy Drmoul. V průměru každý z nich sesbíral přes 9,5 kilogramů použitých baterií. Cílem projektu je názornou a hravou formou prohloubit znalosti dětí o třídění a recyklaci odpadů.

Dětem z malé obce Drmoul v okrese Cheb se podařilo za dva a půl měsíce nasbírat 400 kilogramů použitých baterií. Jedná se o nejaktivnější sběrače v celém kraji – každý v průměru přinesl 9,52 kilogramu použitých baterií.


„Celý projekt byl pro děti velkou zábavou. Bylo hezké pozorovat žáky, s jakou energií se sběru věnují a jak opravdu poctivě nosí nasbírané baterie. Samozřejmě velkou oporou byli také rodiče, kterým tímto moc děkujeme. Od začátku jsme se snažili být nejlepší, ale do poslední chvíle byla soutěž velice napínavá. První místo nás tak opravdu těší,“ říká Alena Rubická, ředitelka školy.

„Nejlepší škola v každém kraji získala nejen odměnu za sesbírané baterie, ale také další dva tisíce bodů na účet školy, sběrný box Ecocheese s VIP designem a CD Daniela Bárty s podpisem zpěváka,“ uvádí ředitel neziskové společnosti ECOBAT Petr Kratochvíl.

„Na sběrný box Ecocheese jsme všichni moc zvědaví a děti už pro něj vybírají místo. Hlavně se ale těšíme se na další ceny, které k dětem z katalogu Recyklohraní poputují,“ doplňuje Alena Rubická ze ZŠ a MŠ Drmoul.

Sběr baterií podpořil také tradiční úkol. Děti si zopakovaly, co jsou to baterie, jak fungují, k čemu slouží a proč je potřebná jejich recyklace. Z každých 100 kilogramů vybraných baterií bude recyklací získáno přibližně 65 kilo kovonosných druhotných surovin. Ty budou opětovně využity při výrobě nových produktů, například pozinkovaných popelnic či střešních okapů. V podzimní soutěži bylo i speciální zadání – děti měly za úkol upozornit rodiče a obyvatele v okolí školy na 1. Evropský den recyklace baterií, který společně 9. září 2015 oslavili.

Přínos takových aktivit je podle Petra Kratochvíla nepopiratelný: „Školy se na celkovém sběru použitých baterií v celé republice podílejí významnou měrou již několik let. Například v roce 2014 to bylo 12 procent z celkového množství zpětně odebraných baterií. Podobný podíl škol lze očekávat i za rok 2015.“

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:arch.Recyklohraní)