Svátek má: Luboš

Regiony

Velikost textu:

Dny evropského dědictví 2018 v Karlových Varech

Dny evropského dědictví 2018 v Karlových Varech

Tradičně v září se konají Dny evropského dědictví, v jejichž rámci se široké veřejnosti otevírají zajímavé památky všech druhů.

Duch pramenů
13. září 2018 - 12:00

O víkendu 15. a 16. září se zapojí i Karlovy Vary. V letošním roce čeká účastníky například procházka k lesní pobožnosti, za Duchem pramenů nebo na místa spojená s karlovarskými návštěvami Johanna Wolfganga Goetha.

Karlovy Vary opět rozzáří Festival světla – VARY°ZÁŘÍ

Prohlídku každého místa doplní odborný výklad historiků a hudební program. Vstup je zdarma.

PROGRAM DNŮ OTEVŘENÝCH DVEŘÍ PAMÁTEK 2018

Sobota 15. září:
10:00 – 12:00 hodin LESNÍ POBOŽNOST. Stylizovaný oltář v podobě kamenné mohyly nechal vystavět v roce 1910 karlovarský patriot a radní Hugo Anger na místě oblíbeného svatého obrázku pod Russelovou skálou na konci údolí v lázeňských lesích západně od centra města Karlovy Vary. Na jaře roku 1990 byla lesní pobožnost poškozena silnou vichřicí a následně neznámým vandalem. V roce 2005 proběhla celková rekonstrukce lesního zákoutí. Odborný výklad: Pavel Reiser. Doprovodný program:  KSO - HORNOVÉ KVARTETO.

14:00 – 16:00 hodin LÁZEŇSKÝ HOTEL SADOVÝ PRAMEN. Pseudorenesanční budova Vojenského lázeňského ústavu byla vystavěna v letech 1852 – 1855 podle projektu architekta Wenzla Hagenauera na levém břehu řeky Teplé v lázeňské části Karlových Varů. Pro rychlé dokončení stavby tehdy věnoval velký podporovatel a zakladatel ústavu Dr. Hochberger celý svůj majetek a nakonec byl za svou obětavou činnost odměněn několika vyznamenáními. Velkolepé slavnostní otevření a vysvěcení budovy nového ústavu se konalo dne 12. července 1855. Odborný výklad: Mgr. Lubomír Zeman. Doprovodný program:  BRASS KVARTET.

Neděle 16. září
10:00 – 12:00 hodin PROCHÁZKA ZA GOETHOVSKÝMI DOMY a ODHALENÍ PŮVODNÍHO SOKLU ADOLFA VON DONNDORFA. Slavný německý básník Johann Wolfgang von Goethe jezdil na léčení do Karlových Varů v časovém rozmezí let 1785-1823, tedy téměř 40 let. Všimněme si společně míst, jež jsou spjata s lázeňskými návštěvami v Karlových Varech a okolí. Ve vřídelním městě během svých 13 pobytů strávil přes tři roky svého života. Je všeobecně známo, že si Karlovy Vary zamiloval a považoval je vedle Výmaru a Říma za nejkrásnější místa na světě.

Po ukončení procházky s cílem na Goethově stezce bude v 11:00 hodin slavnostně odhalen původní podstavec, který byl součástí velkého pomníku J. W. Goetha z roku 1883. Na tuto slavnost naváže v cca 11:15 hod. druhá procházka za Goethovskými domy, tentokrát ve směru Goethova stezka – Morový sloup. Odborný výklad: Mgr. Lubomír Zeman. Doprovodný program: DUO ARPEGGIO

Kostel Nanebevzetí Panny Marie zdobí nádherný vstupní portál

17:00 – 19:00 hodin DUCH PRAMENŮ – ZÁMECKÁ KOLONÁDA. Podle staré legendy vládl všem karlovarským léčebným pramenům tajemný duch, který je chránil před vyčerpáním jejich zdrojů i před všemi negativními zásahy přírodních živlů, a který odpradávna sídlil na místě současných Zámeckých lázní. Nyní tohoto ducha symbolicky připomíná monumentální kamenný reliéf s vyobrazením jeho tváře. Přijměte pozvání do těchto originálních a magických lázní. Odborný výklad: Mgr. Jiří Klsák. Doprovodný program: Folklorní soubor Stázka.

Karlovarskenovinky.cz informovala Helena Kyselá, tisková mluvčí Magistrátu města Karlovy Vary.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:mmkv)