Svátek má: Emil

Regiony

Velikost textu:

Do Rovné a Březové u Sokolova mířili zástupci kraje

Do Rovné a Březové u Sokolova mířili zástupci kraje

I v novém roce pokračují pracovní cesty zástupců Karlovarského kraje do měst a obcí regionu.

Hejtman Petr Kulhánek
8. ledna 2022 - 12:00

Do Rovné a Březové u Sokolova mířili zástupci kraje na svém letošním prvním výjezdu. Hejtman Petr Kulhánek a krajský radní Vít Hromádko ve středu 5. ledna navštívili obec Rovná a město Březová u Sokolova.

V Rovné starosta Jaroslav Janda upozornil na kupčení s byty v některých místních panelácích, které nepatří obci a mají nevyjasněné vlastnické vztahy. Takzvanému obchodu s chudobou a zneužívání sociálních dávek by bylo možné čelit za pomoci cenových map, na základě kterých by platilo omezení výše nájmu v čase a místě. Obec by v budoucnu chtěla jeden z vybydlených domů odkoupit a nechat zdemolovat.

„Řešili jsme dále problém s rozpočtovým určením daní, které je zejména pro malé obce nevýhodné. Budeme s kolegy hejtmany vznášet toto téma i při jednání s vládou,“ uvedl Petr Kulhánek.

Rovná také plánuje kvůli bezpečnosti pořídit kamerový systém. Starosta navrhl, že by mohl existovat společný pult centralizované ochrany v rámci kraje, na který by mohly být napojeny jednotlivé systémy obcí. Krajský radní Vít Hromádko se zajímal také o to, zda obec využije možnost získat dotaci z Programu obnovy venkova.

„Administrace žádosti je velmi jednoduchá právě proto, aby nezatěžovala především malé obce. Můžeme vám s tím pomoci a zároveň nabízíme metodickou podporu v případě, že byste zvažovali dotaci například z programů Ministerstva pro místní rozvoj,“ vysvětlil Vít Hromádko.

Starosta Březové u Sokolova Miroslav Bouda představil velké rozvojové plány města i jeho okolí. Březová chystá výstavbu více než dvaceti rodinných domků, rekonstrukci zchátralého zámku v Kostelní Bříze na společenské a kulturní centrum. V Rudolci zase budou mít venkovní komunitní centrum se zvonicí, proměnou by mělo projít i náměstí přímo ve městě.

Podle Miroslava Boudy město trápí vysoké roční náklady na spoje městské hromadné dopravy z Březové do Sokolova, nevyřešené odhlučnění dálnice D6 či nedostatečné pokrytí signálem mobilních operátorů v okolí, kudy mimo jiné vedou lyžařské běžecké trasy.„Proberu s ředitelem místního pracoviště Ředitelství silnic a dálnic nutné řešení protihlukových opatření. Zprostředkujeme také setkání s Koordinátorem integrovaného dopravního systému, protože finanční náročnost zajištění MHD se dotýká i dalších obcí. A jednání ohledně pokrytí „bílých míst“ v kraji signálem mobilních operátorů se uskuteční teď během ledna. K jeho výsledku poskytneme starostům zpětnou vazbu,“ upřesnil hejtman. Se starostou se domluvil na společné návštěvě oblastí, ve kterých Březová plánuje nové projekty, na jaře letošního roku.


Informovala Jana Pavlíková za Krajský úřad Karlovy Vary.

(jv,karlovarskenovinky.cz,foto:arch.kú)