Svátek má: Jaromír

Regiony

Velikost textu:

Dohoda o modernizaci přeshraniční železnice

Dohoda o modernizaci přeshraniční železnice

Zlepšit železniční spojení mezi Plavnem, Bad Brambachem, Chebem a Karlovými Vary a tím přispět ke zvýšení atraktivity ekonomiky a turismu v sousedících regionech. To jsou hlavní cíle bilaterální dohody.

J.Vildumetzová a R.Keil po podpisu dohody
11. prosince 2017 - 12:00

V pátek ji uzavřel Karlovarský kraj s Úřadem zemské rady okresu Vogtland.

Karlovarskenovinky.cz o tom informovala mluvčí karlovarského hejtmanství Veronika Severová. Dohodu svými podpisy stvrdili hejtmanka Jana Vildumetzová a zemský rada Rolf Keil.

Bilaterální dohoda je vyústěním dlouhodobé spolupráce mezi Karlovarským krajem a zemským okresem Vogtland v oblasti přeshraniční železniční dopravy. „Modernizace železničního spojení mezi Plavnem a Karlovými Vary je pro nás velmi důležitá. Naší společnou snahou je proto vybudovat mezi oběma regiony výkonnou železniční dopravní infrastrukturu, kterou budou lidé využívat nejenom k místní, ale i dálkové přepravě. Zároveň chceme zajistit kvalitní nákladní železniční spojení pro případné investory z průmyslových zón. Pokud se nám podaří přesunout větší část dopravy ze silnic na železnici, bude to mít pozitivní vliv i na životní prostředí. Stále totiž platí, že železniční doprava patří v tomto ohledu mezi nejekologičtější,“ uvedla hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová.


Oba regiony usilují o elektrifikaci trati mezi Plavnem, Bad Brambachem, Chebem a Karlovými Vary a rozšíření o druhou kolej. Záměrem je také zajistit rychlé dálkové spojení s dopravními terminály a mezinárodními letišti či prostřednictvím železniční nákladní dopravy propojit hospodářské lokality s německými přístavy u Baltského a Severního moře nebo s jihovýchodní Evropou. Zároveň by mělo dojít i ke zmírnění přetížení dopravy v údolí Labe, kde se dostala téměř na hranici své kapacity. Obě strany budou usilovat o včasné zapojení Evropské unie do projektu za účelem získání potřebných dotací.

„K realizaci vytyčených cílů bude vytvořena bilaterální pracovní skupina složená z expertů z obou stran. Jejím úkolem bude připravit nezbytné odborné studie, zpracovat příslušné koncepce a návrhy na realizaci záměru a připravit odpovídající dokumenty pro rozhodování odborných i politických orgánů obou zemí. Scházet se bude pravidelně v Plavně a Karlových Varech,“ doplnila hejtmanka Jana Vildumetzová.  

(vm, Karlovarskenovinky.cz, foto: KÚ Karlovarského kraje)