Svátek má: Daniel

Regiony

Velikost textu:

Festivalová oslava podzimu s jablky tradičně v Mariánských Lázních

Festivalová oslava podzimu s jablky tradičně v Mariánských Lázních

V neděli 14. října 2018 od 10:00 se bude také v letošním roce konat na kolonádě v Mariánských Lázních tradiční podzimní akce „Lázeňský festival jablek“.

Z plakátu k akci
4. října 2018 - 12:00

Letos se bude určitě na co těšit, protože sklizeň podzimního ovoce, především jablek a hrušek, je bohatá... A nejen ukázky odrůd rozmanitých jablek budou k vidění při této zajímavé venkovní akci pro širokou veřejnost v neotřelém prostředí lázeňského centra. Program festivalu je celodenní a nabitý různorodými body. Každý si tak zde může najít ten svůj.  

Příchozí návštěvníci jistě nevynechají pestrý jarmark místních výrobců a řemeslníků, kde budou moci ochutnat rozmanité regionální dobroty Karlovarského kraje. Bude opět i letos možnost prohlédnout, očichat a ochutnat některé z vystavovaných vzorků starých krajových odrůd ovoce (jablek a hrušek) a zahrádkářských výpěstků místních zahrádkářských organizací. Zároveň se zájemci o pomologii mohou zeptat, co je zajímá, odborníků a pěstitelů přímo na místě výstavy. Návštěvníci budou moci celé dopoledne hlasovat v soutěži o „Nejkrásnější jablko“ vypěstované místními zahrádkáři.

„Po loňském úspěšném rozšíření programu festivalu o výtvarnou soutěž pro děti bude probíhat dětská výtvarná soutěž i letos, tentokrát na téma „Můj ovocný strom“. Je v programu zařazena do dopoledních hodin od 10:30 do 13:00. Nejzajímavější výtvarné pojetí ovocného stromu oceníme při slavnostním ceremoniálu od 13:15,“ říká jedna z organizátorek Jana Rolková ze Správy CHKO Slavkovský les.

Děti si také budou moci celé dopoledne zahrát některou s tématických společenských her. Souběžně s aktivitami pro děti se bude v jižní části kolonády již tradičně ochutnávat a hodnotit nejchutnější jablečný moučník v Mariánských Lázních, který organizačně zajišťuje zdejší Hotelová škola a této soutěže se může zúčastnit široká veřejnost z řad profesionálních i laických pekařek a pekařů. Od 11:15 zahraje na kolonádě mladá plzeňská kapela hrající folk, country a novodobou trampskou muziku HOP A ŠAVANI a zpestří vstup do druhé poloviny festivalového programu.

Festival bude slavnostně zahájen zhruba v polovině programu od 12:30 uvítáním hostů a všech příchozích návštěvníků a doplněn tradiční střelbou ostrostřelců ze Stříbra. „Od 13:15 budou postupně oceněni vítězové soutěží o „Nejchutnější jablečný moučník v Mariánských Lázních“, vítězové hlasování laické návštěvnické veřejnosti o „Nejkrásnější jablko“ vypěstované místními zahrádkáři a nakonec budou předány ceny ve výtvarné soutěži „Můj ovocný strom“ dětským návštěvníkům festivalu,“ doplňuje další z organizátorů, Helena Baranovská z Krajského úřadu Karlovarského kraje.


Ani odpoledne se však dětští návštěvníci nebudou nudit, jsou pro ně připraveny jako každý rok od 14 hodin tvůrčí dílny, na kterých si budou moci vyrobit výrobky na památku s jablečným motivem. Závěr programu bude patřit hudebnímu vystoupení jedinečné legendy a základnímu kámeni českého písničkářství Vladimíru Mertovi, jež zde zahraje společně s dalšími skvělými muzikanty v čele se Seanem Barrym, mistrem Velké Británie v hraní na keltskou harfu. Rozhodně je nač se těšit a proč na Lázeňský festival jablek přijít.

Na přátelské setkání s ovocnou tématikou Vás co nejsrdečněji zvou pořadatelé akce: Karlovarský kraj, AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les, Léčebné lázně Mariánské Lázně, a. s., Český zahrádkářský svaz, Hotelová škola Mariánské Lázně, Ekologické centrum Meluzína, Genové sady Tachovska, Technický a dopravní servis Mariánské Lázně, s. r. o. a Město Mariánské Lázně.

Karlovarskenovinky.cz informovala o festivalu Mgr. Jana Rolková, AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les.

(jv,karlovarskenovinky.cz,foto:chko)