Svátek má: Ivan

Regiony

Velikost textu:

Galerie umění Karlovy Vary představuje dílo nevidomé sochařky

Galerie umění Karlovy Vary představuje dílo nevidomé sochařky

Nadace Sirius, partner sekce Lidé odvedle MFF Karlovy Vary, pořádá výstavu nevidomé sochařky Marianny Machalové–Jánošíkové. Prezentována je převážně figurální tvorba naplněná niternými pocity a vyjadřující ženský svět, jeho krásu, tíži, radost i smyslnost.

Nevídáno a sochařka Marianna Machalová-Jánošíková
11. července 2017 - 12:00

V karlovarské galerii umění již tuto sobotu končí výstava nevidomé sochařky Marianny Machalové–Jánošíkové, která doprovázela sekci Lidé odvedle Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Mariana Machalová-Janošíková (*1972, Michalovce) je nevidomá od svých 20 let. Už 25 let pracuje s keramickou hlínou, uspořádala přes 30 výstav své volné tvorby. Její díla vlastní sběratelé i galerie. Před 16 lety byla zvolena „Slovenskou ženou roku“ v prestižním slovenském průzkumu. Vede kursy keramiky a hrnčířství a různé projekty podporující lidi s postižením. S manželem a šestiletou dcerou Eliškou žijí ve Valašském Meziříčí.

Díla sochařky Marianny Machalové-Jánošíkové hovoří srozumitelnou výtvarnou řečí a jsou přístupná široké návštěvnické veřejnosti. Autorka zve diváky k intimnímu dialogu, ve kterém odkrývá své vzpomínky na minulost, sděluje radost z obyčejné přítomnosti i prozrazuje budoucnost jistě plnou splněných přání.


Plastiky i reliéfy ze šamotové hlíny či bronzu jsou vždy niternou autorskou výpovědí vycházející z prožívané skutečnosti. Sochařka se ve své tvorbě zaobírá typicky ženským světem, jeho krásou, tíhou, radostí i smyslností, nejskrytějšími pocity, touhami, obavami, sny i tajemstvími. Volné tvorbě se věnuje více než 15 let a její sochařské výtvory svědčí o radosti z dotyku - se zemí, vodou, květy, listy, kmeny stromů, ale i tvářemi a rukama lidí. Tyto „obyčejné“ dotyky, prostřednictvím kterých ona sama poznává svět před léty ztracený ve tmě, se pak zhmotňují při dotýkání se se sochařskou matérií, při modelování tvárné keramické hlíny.

"Sochařská díla, kterých se mohou dotýkat i diváci, jsou ke shlédnutí do soboty 15.7.2017, otevřeno je denně od 10 do 17 hodin," uvedla pro Karlovarskenovinky.cz Lenka Tóthová z Galerie umění Karlovy Vary.

(jv,karlovarskenovinky.cz,foto:gukv)