Svátek má: Dobroslav

Regiony

Velikost textu:

Hejno plyšových slepic získalo zápis v České knize rekordů

Hejno plyšových slepic získalo zápis v České knize rekordů

Sedm plyšových slepic dorazilo minulou sobotu do Pelhřimova na tradiční festival rekordů a kuriozit, kde si tato plyšová parta převzala svůj titul pro nejzcestovalejší hejno slepic. Přispěli k tomu i lidé z Karlovarska.

Slepičí tour
11. června 2019 - 12:00

Zápisem do České knihy rekordů tak končí Slepičí tour – akce spolku OBRAZ na podporu legislativního zákazu klecových chovů slepic. Kromě upozornění na nepřijatelné podmínky v klecových chovech však událost přinesla jejím účastníkům také nová přátelství, nezapomenutelné zážitky i motivaci k dalším aktivitám.

„Slepičí tour pro mě byla akcí, na kterou jen tak nezapomenu. Zapojily jsme se dohromady s kamarádkou a velmi nás bavilo povídat si s lidmi a vysvětlovat jim, jaké utrpení zažívají slepice v klecových chovech. Spousta z nich sdílí naše nadšení pro věc a chce změnu. Poznala jsem nové skvělé lidi. Během těchto dvou božích dní jsem zase našla víru v lidstvo,“ komentuje svoje zážitky ze Slepičí tour její účastnice Veronika Ptáčková. „Na začátku jsem se trochu bála, že lidi budou tuhle kampaň vnímat negativně, ale byla jsem mile překvapena, kolik lidí se o slepice v klecích zajímá. Pokud bude další podobná akce v budoucnu, nebudu váhat a zapojím se znovu,“ dodává Ptáčková.

Slepička Jasmína, kterou její patron zpěvák Ben Cristovao vyslal na cestu Karlovarským a Plzeňským krajem, procestovala 578 kilometrů a udělala si přes 25 zastávek.  Při svém putování po Karlovarském kraji navštívila Jasmína trénink mladých karatistů v Kynšperku nad Ohří, v Sokolově natočila rapové video o tvrdém životě v kleci a o naději na změnu. V Karlových Varech si s ní udělali fotku důchodci, maminky s dětmi i tvrdě pracující muži.

„Obávala jsem se, jak budou lidé reagovat, když po nich budu chtít podepsat evropskou občanskou iniciativu Konec doby klecové. Každý je totiž jiný, a tak jsem se bála, že tuto snahu spousta lidí odsoudí. Nakonec jsem se ale nesetkala s žádným problémem a pořádně jsem si to užila,“ popisuje svoje zkušenosti ze Slepičí tour průvodkyně slepičky Lucie Juřenová. „Vrcholem akce pro mě byl moment, když jsem stála při předávání rekordu s plyšovou slepičkou na pódiu v Pelhřimově. Ta chvíle se mi vryla do srdce, protože jsem měla pocit, že dělám správnou věc,“ dodává Juřenová.

Organizátoři hodnotí Slepičí tour velmi pozitivně, protože se zapojilo opravdu velké množství lidí různého místa bydliště, věku i sociálního statusu. „Chtěli jsme zejména politikům ukázat, že lidem v celé zemi záleží na zvířatech a že jim není utrpení slepic v klecových chovech lhostejné. To se díky řadě odhodlaných lidí a jejich hodnotám podařilo. Během akce vznikla spousta zajímavých fotografií, kterými budeme politikům připomínat, že lidé chtějí lepší život pro slepice a dokážou za své přesvědčení bojovat,“ hodnotí průběh Slepičí tour Jana Menčíková, místopředsedkyně spolku OBRAZ.

Pomáhat svým živým sestrám zavřeným v klecích však plyšové hrdinky nepřestaly ani po skončení své cesty. Lidé mají možnost plyšové slípky vydražit, a přispět tak na kampaň proti klecovým chovům. Benefiční aukce nepodnikají Obránci zvířat poprvé. Letos pořádají už 4. ročník dražby tetovacích motivů Velká srdce za mříží. Umělci z celé republiky věnovali své originální návrhy do aukce, lidé motivy draží a vítězové si vybraný vzor nechají vytetovat.


„Letos jsme se rozhodli, že spolu s návrhy tetování budeme dražit i plyšové slepice, aby tak ještě naposledy pomohly svým trpícím sestrám uvězněným v kleci,“ dodává Menčíková.

OBRAZ – Obránci zvířat je nezisková organizace usilující o lepší společenskou ochranu zvířat. Vedeme kampaně zaměřené na prosazování systémových reforem. Naší první významnou iniciativou byla úspěšná kampaň za zákaz kožešinových farem. Nyní se věnujeme především kampani za legislativní zákaz klecových chovů slepic.

Karlovarskenovinky.cz informovala Jana Menčíková, místopředsedkyně spolku OBRAZ - Obránci zvířat.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:obraz)