Svátek má: Miloslava

Regiony

Velikost textu:

Jak se změnilo Karlovarsko za 30 let svobody?

Jak se změnilo Karlovarsko za 30 let svobody?

Již za pár dní si připomeneme 30.výročí sametové revoluce, která naší zemi otevřela cestu ke svobodě a demokracii. Na změny v regionu poukazuje kampaň Možnost volby.

Velvyslanec Stephen King
8. listopadu 2019 - 12:00

Ačkoliv se kvalita života bez pochyb zvedla ve všech regionech republiky, má řada z nás čas od času pocit, že revoluce v našich životech nic podstatného nezměnila. Některé změny k lepšímu jsou dnes často brány jako samozřejmost, ačkoliv před 30 lety jsme si například o svobodné možnosti studovat nebo podnikat mohli nechat zdát. Kam se Karlovarsko posunulo za poslední tři dekády, ukázala výstava Možnost volby, kterou navštívil i americký velvyslanec Stephen King.

Kampaň Možnost volby vypráví inspirující příběhy Čechů, kteří svobodu využili k vytvoření jedinečných projektů. Představuje i dva rodáky z Karlovarska – Jaroslava Vyčichla, autora internetové encyklopedie Památky a příroda Karlovarska, a Janu Šperlovou ze Svatošky dětského ráje.

Putovní výstavu k příležitosti 30. výročí revoluce si do Karlových Varů přijel prohlédnout i americký velvyslanec Stephen King. „Jsem nadšený, že jsem mohl putovní výstavu v Karlových Varech připravenou v rámci naší kampaně Možnost volby navštívit. Vypráví působivé příběhy Čechů, kteří po pádu komunismu mohli naplnit své sny a ambice,“ řekl americký velvyslanec Stephen King.To, že se životy lidí na Karlovarsku od pádu komunismu zlepšily, dokazují i statistické údaje. Co se tedy za 30 let opravdu změnilo?

KVALITA ŽIVOTA A VZDĚLÁNÍ
Právě Karlovarský kraj je jedním z těch, na kterých se komunistická éra kvůli intenzivnímu průmyslu a zničenému ovzduší podepsala nejvýrazněji. I přes řadu problémů, které v kraji dodnes jsou a jejich řešení bude obtížné i pro budoucí generace, je situace nesrovnatelné lepší než za minulého režimu. Jedním z nejdůležitějších ukazatelů je průměrná délka dožití obyvatel, který zaznamenal strmý růst především díky odlivu těžebního průmyslu a zlepšení životního prostředí v kraji. Za tři dekády se tak věk dožití zvedl o necelých 10 let. Ženy se dnes dožívají průměrně 79,9 let, muži 74,5 let.

Situace se pomalu zlepšuje i v oblasti vzdělávání. Před revolucí tvořilo obyvatelstvo s vysokoškolským vzděláním méně než 5 %, dnes je to již procent 12. Pozitivní vývoj můžeme po celých 30 let vidět u rostoucího počtu středoškolsky vzdělaných obyvatel, a tedy snižování počtu lidí pouze se základních vzděláním. V této kategorii zatím kraj mírně pokulhává za republikovým průměrem. Důvodem ale může být i to, že se v regionu nenachází žádná veřejná vysoká škola. I přesto čísla konstantně rostou.

CESTOVNÍ RUCH, LÁZEŇSTVÍ A KULTURA
Otevřením hranic mohl region plně rozvinout svůj lázeňský potenciál. Turismus byl po revoluci možností, jak přivézt do regionu peníze zahraničních turistů. A kraj toho díky Karlovým Varům i dalším lázeňským městům využívá naplno. Loni region navštívilo 1,12 milionu turistů, kteří zde v průměru strávili téměř 5 celých dní.  Významným lákadlem místních i turistů je pak Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, který každoročně navštíví přes 10 000 filmových fanoušků. Právě po revoluci se mohl znovu otevřít lidem mimo východní blok, získat zpět ztracenou slávu a zvát přední světové herce a filmové tvůrce. „Filmový festival v Karlových Varech činí jedinečným jeho atmosféra. Skutečně mezinárodní a uvolněné prostředí se přitom akci vrátilo právě s  otevřeností, kterou nám přinesla revoluce,“ připomněl výkonný ředitel MFF KV Kryštof Mucha.

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
Vysoká intenzita těžkého průmyslu a produkce uhelných elektráren na Karlovarsku s sebou nesly devastaci krajiny na dlouhá desetiletí. Hlavním problémem ale byla vysoká koncentrace škodlivin v ovzduší, která měla neblahý vliv na zdraví místních obyvatel. Ihned po revoluci stát přijal přísná ekologická nařízení a začal investovat do opatření vedoucí k razantnímu snížení emisí a zlepšení kvality vody v řekách. Po uzavření těžařských podniků, které drancovaly především krajinu na Sokolovsku a Chomutovsku, dochází k revitalizaci starých lomů a vzniku míst pro rekreaci pro rodiny s dětmi.  Příkladem může být například jezero Michal, které vzniklo jako první hydrický projekt rekultivace na Sokolovsku.

BYLO DŘÍVE OPRAVDU LÉPE?
Víte, kolik by ale dneska stály běžné potraviny, spotřebiče nebo benzín, pokud bychom jejich ceny přepočítali na mzdu před 30 lety? Třeba máslo bychom pořídili za stovku, našetřit na nové auto by s průměrnou mzdou snad ani nešlo a jeho provoz by nás stejně vyšel pěkně draho. Podívejte se s námi, kolik by dnes stálo běžné zboží při přepočtu na dnešní příjmy.

TABULKA SROVNÁNÍ CEN, Zdroj: Český statistický úřad
Výrobek - Cena v roce 1989-Cena při přepočtu na dnešní příjmy?-Cena v roce 2018
Chléb                   2,80 Kčs                          28,16 Kč                                       24,65 Kč
Mléko                   2 Kčs                               20,11 Kč                                       19,67 Kč
Vejce 1 ks            1,30 Kčs                          13,07 Kč                                        3,60 Kč
Kuře celé             30 Kčs                             301,70 Kč                                      67,74 Kč
Cigarety sparta    14 Kčs                             140,80 Kč                                      97,78 Kč
Máslo 250 g         10 Kčs                             100,50 Kč                                      51 Kč
Brambory 1 kg     1,60 Kčs                          16 Kč                                             20,20 Kč
Pivo lahvové         2,50 Kč                           25,14 Kč                                       11,85 Kč
Pračka                  5 950 Kč                         59 847 Kč                                     10 998 Kč
Automobil Škoda   84 600 Kč                      850 937 Kč                                    298 277 Kč
Benzín 1 l              8 Kčs                              80,40 Kč                                       31,80 Kč

Průměrná mzda   1989: 3 170 Kčs,    2018: 31 885 Kč

Na fotografii: Velvyslanec Stephen King přidává svůj pohled na 30 let svobody v ČR

Karlovarskenovinky.cz informovala Marie Horňáková za PR.Konektor.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:m.horňáková)