Svátek má: René

Regiony

Velikost textu:

Jubilejní Olympiáda dětí a mládeže odstartovala

Jubilejní Olympiáda dětí a mládeže odstartovala

​Bylo to velkolepé představení. Slavnostní zahájení jubilejní dvacáté Olympiády dětí a mládeže provázela na stadionu v Hradci Králové elektrizující atmosféra.

Ilustrační foto
24. ledna 2023 - 12:00

Výpravu Karlovarského kraje přivedl bývalý hokejista a rodák z Chodova Radek Duda. Oheň zažehla olympijská šampionka ve snowboardcrossu Eva Adamczyková a všem sportovcům vzkázala: „Závoďte tak, jak nejlépe umíte.“

Celou halou zněl hlasitý potlesk a burácení všech účastníků slavnostního zahájení. Bohatý doprovodný program bavil diváky všech věkových kategorií, nejvíce si všichni užili nástup jednotlivých výprav na plochu. Karlovarský kraj dovedl bývalý hokejista Radek Duda, vítěz extraligy s pražskou Slavií a také účastník mistrovství světa.

Mladé naděje se dočkaly spousty slov podpory od bývalých i současných sportovních hvězd. První vystoupila Eva Adamczyková, která na plochu vběhla s pochodní a burcovala všechny přítomné. Na závěr řekla pár slov: „Hlavní je mít ze sebe dobrý pocit a být spokojený se svým výkonem.“ Na pódium přišla také například Šárka Strachová, ta vyzvala všechny účastníky ke hře fair play. Reprezentantka Královéhradeckého kraje v biatlonu Eva Drhová složila slib účastníků a slib rozhodčích zazněl od Václava Samka, předsedy hokejových rozhodčích Královéhradeckého kraje.

Reprezentanty podpořil i hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek. „Už nyní jsem na ně velmi pyšný a věřím, že se účast na ODM pro ně stane nezapomenutelným zážitkem. Chtěl bych popřát všem a zejména sportovcům z našeho kraje, aby se jim podařilo splnit si své osobní cíle, podali co nejlepší výkon a užili si atmosféru této úžasné akce.“ Kromě porovnávání sportovní výkonnosti vnímá přesah olympiády také v možnosti navazování nových přátelství a kontaktů. „To považuji za jedno z hlavních poselství olympiády.“

Karlovarský kraj reprezentuje 68 sportovců a budou mít zastoupení ve všech deseti sportech. Celkem se Olympiády děti a mládeže zúčastní 1151 mladých sportovců. „Ať už budou výkony našich reprezentantů oceněny medailemi nebo ne, již samotnou účastí jednoznačně dokázali, že patří mezi ty nejlepší,“ dodal nakonec Kulhánek.

Královéhradecký kraj se hostitelské role ujímá již podruhé, atmosféru Olympiády dětí a mládeže okusí po sedmnácti letech. Letošní ročník nabízí celkem 26 disciplín z deseti různých sportů. Na programu nechybí tradiční sporty jako lední hokej, biatlon nebo například krasobruslení. Náplní desátých zimních Her budou ale také méně obvyklé disciplíny, jako je lyžařský orientační běh či běžecké lyžování zrakově postižených.Olympiáda dětí a mládeže je největší multisportovní akce u nás, kterou za dvacet let existence prošly tisíce mladých lidí. „Někteří z nich, jako například Ester Ledecká nebo Josef Dostál, se dostali i na velkou olympiádu a pro některé zůstala Olympiáda dětí a mládeže největší sportovní akcí v životě. S tímto vědomím se se také snažíme každý ročník ODM připravit,“ říká místopředseda ČOV zodpovědný za Olympiádu dětí a mládeže Filip Šuman.

Informovala Jitka Čmoková za Krajský úřad Karlovarského kraje.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:arch)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
21%
Ne
transparent.gif transparent.gif
8%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
71%