Svátek má: Lenka

Regiony

Velikost textu:

Karlovarská galerie umění: Pocta českým klasikům

Karlovarská galerie umění: Pocta českým klasikům

Koncert složený především ze stěžejních děl klasické hudby Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany přednese trio špičkových hráčů Petr Nouzovský (cello), Štěpán Pražák (housle) a Barbora Plachá (harfa), jediné trio tohoto nástrojového složení v České republice.

Štěpán Pražák, Barbora Plachá, Petr Nouzovský
6. října 2019 - 12:00

Karlovarská galerie umění vás tentokrát zve na koncert klasické hudby v podání tria špičkových hráčů Petra Nouzovského (cello), Štěpána Pražáka (housle) a Barbory Plaché (harfa). Jedná se o jediné trio tohoto nástrojového složení v České republice.

Petr Nouzovský se řadí mezi nejlepší evropské violoncellisty své generace, koncertoval ve 40 zemích světa, hraje s mnoha význačnými filharmoniemi, spolupracuje s význačnými dirigenty, nahrává v prestižních vydavatelstvích. Na svém kontě má mnohá ocenění (např. nejlepší violoncellové CD roku 2014 od The Violoncello Foundation New York či Cenu německých kritiků 2017). Učí na pražské konzervatoři, spoluzaložil „Mezinárodní violoncellovou soutěž o cenu Gustava Mahlera“ v Jihlavě. Jeho hra je vysoce hodnocena pro svrchovanou technickou noblesu snoubící se s originální hudebně tektonickou výstavbou jím interpretovaných skladeb.Barbora Plachá patří k předním českým sólovým harfistkám mladší generace. Koncertovala po celé Evropě i ve světě, pravidelně hrává jako sólistka s orchestry a komorními soubory. Hraje nejen klasickou hudbu, ale vystupuje i s mnoha předními českými jazzovými hudebníky a rovněž se souborem SALOME s pásmem písní Karla Kryla. Věnuje se výuce mladých, založila harfovou školu Arpeggio a také Norsk Harpe Academi v Oslo. Hraje na unikátní francouzskou harfu Ludvík XVI. z roku 1779, která se nacházela na dvoře Marie Antoinetty, a na tuto harfu interpretuje převážně díla českých skladatelů (mnohá z nich také pro harfu sama aranžérsky upravila).

Štěpán Pražák absolvoval plzeňskou konzervatoř, účastnil se mnoha domácích i zahraničních mistrovských kurzů a stal se laureátem národních i mezinárodních soutěží. Jako sólista spolupracoval s celou řadou profesionálních orchestrů a vystoupil na mnoha domácích i zahraničních festivalech.

Pravidelně spolupracuje se souborem Musica Bohemica. Od roku 2009 je hostujícím koncertním mistrem Orchestra Mitteleuropea di Udine v Itáli, od roku 2014 pak primáriem Českého filharmonického kvarteta a primáriem Dvořákova kvarteta.


„Program nazvaný Pocta českým klasikům bude složen ze stěžejních děl klasické hudby především z pera Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany a doplněn o díla J. B. Krumpholtze, J. L. Dusíka ad. K nevšednímu hudebnímu zážitku jste zváni v úterý 8.10.2019 od 19.30 hodin do karlovarské galerie umění," zve Lenka Tóthová z Galerie umění Karlovy Vary.

(jv,karlovarskenovinky.cz,foto:GUKV)