Svátek má: Václav

Regiony

Velikost textu:

Karlovy Vary daň z nemovitosti zvyšovat nebudou

Karlovy Vary daň z nemovitosti zvyšovat nebudou

Složitá ekonomická situace a dopady připravovaného vládního konsolidačního balíčku na obyvatele přiměly vedení Karlových Varů k rozhodnutí nezvyšovat místní koeficient daně z nemovitosti.

Primátorka Andrea Pfeffer Ferklová
8. září 2023 - 12:00

Primátorka města Andrea Pfeffer Ferklová (ANO) uvedla, že se lidem v regionu již delší dobu snižuje životní úroveň.

“Čeká nás těžké období. Chystaný konsolidační balíček bude mít na město opravdu negativní dopad. Díky novému rozložení výnosu z hazardu ve prospěch státu a měst, která na svém území ani žádné automaty či herny nemají, nás připraví o téměř 30 mil Kč. Přitom peníze z hazardu šly vždy do sociální oblasti, sportu a kultury. Snížení rozpočtového určení daní nás připraví o další desítky milionů korun. Stát uvaluje na města neustále novou a novou agendu s nutností přijímat nové zaměstnance. Namísto navýšení financí nám ale naopak finance dále bere. Poslední návrh, abychom z městských rozpočtů platili všechny nepedagogické pracovníky na školách, je dalším zcela zcestným krokem této vlády. Opravdu nechceme lidem více zatěžovat rodinný rozpočet a navíc víme, že sama vláda chystá plošné navýšení základní sazby této daně,“ vysvětluje primátorka.

Podle jejích dalších slov by ale k tomuto kroku vláda sahat neměla. Možnost úpravy výše daně z nemovitosti by měla i nadále zůstat v kompetenci měst a obcí. „V tomto se shoduji s mnoha dalšími starosty a stejný názor má i Svaz měst a obcí,“ doplňuje Andrea Pfeffer Ferklová.

Vedení karlovarského magistrátu o zvýšení místního koeficientu daně z nemovitosti uvažovalo v souvislosti s vybranými lokalitami. Vyšší daň by mohlo vyhláškou upravit například v lázeňském území, kde je převážná většina nemovitostí určena k podnikání.„Zatím jsme ale ustoupili i od tohoto záměru a rozhodli jsme se vyčkat až na konečnou podobu vládního konsolidačního balíčku. Další kroky budeme zvažovat až následně,“ uvedla dále primátorka a dodala: „Město má povinnost nejen zajišťovat potřebnou agendu, ale starat se i o svůj majetek, opravovat komunikace, investovat do rozvoje města, investovat do škol, podporovat sport, kulturu, život ve městě, starat se o své občany. S pohledem na současné kroky, které nám česká vláda předkládá, mám obavy, že nebudeme mít za co. Myslet si, že ušetříte tím, že seberete ostatním, je holý nesmysl.“

Karlovarskenovinky.cz informoval Jan Kopál, tiskový mluvčí Magistrátu města Karlovy.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:arch.mmkv)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
68%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%