Svátek má: Bernard

Regiony

Velikost textu:

Karlovy Vary hledají členy volebních komisí

Karlovy Vary hledají členy volebních komisí

Karlovy Vary hledají komisaře pro volby do Evropského parlamentu, které se budou konat v pátek a sobotu 24.-25. května. Odměna je 1.800-2.200 Kč hrubého.

Ilustrační foto
7. května 2019 - 12:00

V Karlových Varech je celkem 50 volebních okrsků. V každém z nich zasedá minimálně šestičlenná volební komise. Členů karlovarských volebních komisí je pro tyto volby celkem 304. Část členů mohou nominovat volební strany, které ve volbách kandidují. Ty nominovaly 104 komisařů. Dalších 113 komisařů jsou úředníci magistrátu města, včetně 50 zapisovatelů.

Magistrát města proto v tuto chvíli hledá další osoby členy volebních komisí a je povinen také zajistit dostatečný počet náhradníků. "Prosíme všechny zájemce, kteří by byli ochotní pomoci se zajištěním voleb, aby se nám přihlásili na výše uvedený kontakt," informuje Jan Kopál, tiskový mluvčí Magistrátu města Karlovy Vary.

V čem spočívá práce člena volební komise?
Mezi jeho povinnosti patří být přítomen průběhu voleb, společně s ostatními členy komise dbá o pořádek ve volební místnosti a zákonný průběh hlasování. Po dohodě s ostatními členy své komise se může na dobu nezbytně nutnou vzdálit, například odvolit ve svém domovském okrsku, zajistit si stravování apod.

Volební komise začíná pracovat v pátek 24. května tak, aby stihla připravit svou volební místnost a ve 14:00 ji otevřít pro voliče. V první den voleb pracuje volební komise do 22:00. Večer komise zapečetí volební urny a uzamkne volební místnost. V sobotu 25. května začíná volební komise svou práci tak, aby mohla volební místnost pro voliče otevřít v 8:00. Volby pak pokračují až do 14:00, kdy se volební místnosti uzavřou, a volební komise předepsaným způsobem spočítají odevzdané hlasy.Výsledky voleb za svůj okrsek komise zapíše do počítačového programu a společně podepíše zápis. Určení členové komise pak přenesou zapečetěné výsledky hlasování na přebírací místo Českého statistického úřadu, v tomto případě na magistrát města.

Jakmile jsou výsledky bezchybně převzaty, dostane komise pokyn k ukončení svého zasedání. Komise v tu chvíli může uklidit volební místnost do původního stavu před volbami a rozejít se. Práce člena volební komise tak končí typicky v sobotu v podvečer.

Karlovarskenovinky.cz informoval Jan Kopál, tiskový mluvčí Magistrátu města Karlovy Vary.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:arch)